Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kapusta młoda – tego można się było spodziewać

2017-07-18 10:00

Mimo, ze w obecnym sezonie uprawy wczesnej kapusty białej są wyraźnie mniejsze niż w poprzednich latach, to i tak jej hurtowe ceny były jak dotąd ponadprzeciętnie wysokie. Wyższe niż wynikałoby to tylko z różnicy w wielkości upraw i zbiorów.

Polskiej młodej kapuście pomogła sytuacja na rynku rosyjskim. W Rosji szybko w tym sezonie skończyła się kapusta z najwcześniejszych odmian i powstała luka podażowa, która trwała kilka tygodni i wypchnęła ceny na bardzo wysoki poziom. W pewnym momencie dochodziły one do 40 rubli/kg.

W końcu jednak na tamtejszy rynek zaczęła trafiać kapusta późniejsza. Ceny spadły i gwałtownie skurczył się tez popyt na kapustę importowaną. Białorusini przestali więc kupować kapustę w Polsce.

To musiało się przełożyć na spadek cen. I faktycznie, kilka dni temu zaczął się spadkowy trend cen młodej kapusty, który na razie doprowadził do ich spadku z poziomu 0,60 – 0,80 zł/kg (zależnie od rejonu kraju) do obecnego poziomu 0,55 – 0,65 zł/kg.

Jak widać na naszym wykresie, aktualny poziom cenowy i tak pozostaje wyższy niż w poprzednich latach (z wyjątkiem specyficznego sezonu 2013). Z informacji napływających do redakcji portalu fresh-market.pl wynika, że popyt na młodą kapustę mocno przysiadł i chociaż jest jej nadal mniej niż w poprzednich latach, to można się spodziewać kontynuacji trendu zniżkowego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE