Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Rosja – zmiana trendu cen wczesnej kapusty

Dane o zwyżce cen pochodzą z codziennego monitoringu cenowego projektu "APK-Inform: warzywa i owoce" i wskazują, że zaledwie od początku tego tygodnia ceny  w południowym regionie kraju wzrosły średnio o połowę.

Wczorajsze ceny po jakich kapustę sprzedawali rolnicy z Okręgu Południowego FR mieściły się w przedziale 8,00 – 14,00 rubli/kg, to jest 0,12 - 0,21 USD/kg (0,48 – 0,84 zł/kg) w zależności od jakości i wielkości partii. Dla porównania, jeszcze w poprzednim tygodniu nie mieli szans na ceny wyższe niż 8,00 rubli/kg (0,47 zł/kg).

Powodem wzrostu cen, w opinii rolników, było zmniejszenie podaży na rynku ze względu na koniec sezonu dla wczesnych odmian. Sezon wczesnych odmian kapusty w gospodarstwach na południu kraju zbliża się do końca, natomiast do zbioru odmian późniejszych producenci jeszcze na rozpoczęli na masową skalę. Bieżący popyt na kapustę jest natomiast w Rosji dość wysoki, co również sprzyja zwyżce cen w tym segmencie.

Należy zauważyć, że po opisanej podwyżce ceny kapusty w południowych regionach FR są  średnio 1,5 razy wyższe niż w połowie czerwca 2015. Jednak uczestnicy rynku nie wykluczają, że w najbliższej przyszłości rynek może powrócić do zniżkowego trendu cenowego.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE