Rośnie presja na kapustę białą
Nad możliwością korekty cen białej kapusty na polskim rynku zastanawialiśmy się na łamach portalu fresh-market.pl przed tygodniem (patrz tutaj). Na razie, jeśli chodzi o duży hurt, to do takiej wyraźnej korekty nie doszło. To znaczy nie zmieniła się cena średnia w obrębie najczęściej zawieranych transakcji.
Ale w mijającym tygodniu presja na zniżkę cen białej kapusty w Polsce wciąż rosła. Wynikała ona przede wszystkim ze zmniejszenia się bieżącego popytu na kapustę na rynku świeżym krajowym i w eksporcie. Wysokie ceny nie sprzyjają bowiem konkurencyjności w handlu międzynarodowym. Do tego ceny białej kapusty spadły ostatnio w Holandii, co tez jest czynnikiem działającym w kierunku zniżki i u nas. Podobny trend mamy w Rosji i na Ukrainie.
Pytanie czy ceny polskiej kapusty poddadzą się tej presji? Podaż ładnego towaru jest niska, a nawet bardzo niska. Nawet jeśli więc dojdzie do korekty, to będzie ona bardzo ograniczona i nie powinna pociągnąć za sobą kolejnych zniżek. Jeśli zaś ceny polskiej kapusty miałyby się mimo wszystko oprzeć tej presji, to z pewnością nie ma już mowy o ich powrocie na ścieżkę wzrostową, przynajmniej, jak się wydaje, do końca lutego.
Zobacz więcej: Kapusta?preview=1