Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Szaleństwo na rynku białej kapusty

2019-04-08 12:00

Sytuację na polskim rynku białej kapusty można nazwać krótko: „czyste szaleństwo” i wielu uczestników rynku hurtowego, zwłaszcza po jego popytowej stronie tak właśnie werbalizuje swoje obserwacje.

Podaż krajowej kapusty białej tak mocno spadła w ostatnim czasie, że jej hurtowe ceny, i tak już rekordowo wysokie, znów wprost wystrzeliły w górę, dobijając do pułapu nie oglądanego w historii tej branży. Bywały bowiem sezony z wysokimi cenami, zwłaszcza w końcówce sezonu. Ale tak drogo jak teraz, to jeszcze nie było, mówią najstarsi ludzie w branży warzywnej.

Ceny sprzedażowe kapusty białej w dużym hurcie są bowiem obecnie na poziomie 3,00 – 3,40 zł/kg. Jeśli chodzi o ostatnie lata, to porównać te ceny można tylko z kwietniem 2011 roku. Wtedy średnia była wysoka, ale wynosiła „zaledwie” 1,85 zł/kg. Teraz jest to 3,20 zł/kg!

Wszystko wskazuje na to, że podaż białej kapusty faktycznie spadła do poziomu krytycznego, co więcej dotyczy to nie tylko Polski, bo przy takich cenach import powinien rosnąć lawinowo, a nie rośnie. Wydaje się też niemożliwe, aby byli producenci, którzy przy takich cenach nadal trzymaliby duże partie towaru w chłodni.

Mamy więc najwyraźniej okres przerwy w podaży kapusty. Nie potrwa on długo, gdyż wkrótce pojawią się na naszym rynku duże ilości młodej kapusty z importu. Już teraz jej ceny spadły w małym hurcie do 4,00 – 5,00 zł/szt. Po pierwsze jednak ten wzrost dostępności kapusty wczesnej nie dokona się z dnia na dzień, po wtóre nie zastąpi ona w stu procentach kapusty „starej”. Przynajmniej nie w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE