Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Załamanie w eksporcie kapusty

Pierwsze kilka miesięcy sezonu 2015/2016 (GUS opublikował na razie dane do października) pokazują drastyczny spadek poziomu eksportu kapusty z Polski. Poniżej prezentujemy dane obejmujące kategorię statystyczną: „Eksport kapusty białej i czerwonej, świeżej i schłodzonej”. Oczywiście w zestawieniu tym dominuje kapusta białe. I jeszcze jedna uwaga – powyższa kategoria jest podkategorią dla grupy: „Kapusta i inne warzywa kapustne”. Informacje o eksporcie i imporcie tej ostatniej publikujemy na łamach portalu fresh-market.pl regularnie co kwartał.

Poniżej zamieszczamy tabele obejmującą eksport kapusty białej i czerwonej z podziałem na poszczególne kraje – w ujęciu ilościowym i wartościowym, wyrażonym w polskich złotych. Z zestawienia tego usunięto, dla zwiększenia przejrzystości obrazu, kraje, do których trafiło w tym okresie mniej niż 100 ton kapusty. Pod tabelą zamieszczamy również wykresy pokazujące fluktuacje w poziomie eksportu kapusty w poszczególnych miesiącach 2015 roku – ogółem oraz dla dwóch krajów: Białorusi (największy odbiorca pozaunijny) i Czech (największy odbiorca unijny).

W świetle zaprezentowanych danych drastyczny spadek zarówno wolumenu, jak i wartości eksportu kapusty począwszy od czerwca 2015 roku jest doskonale widoczny. Jak się wydaje, jest to skutek dwóch równoległych czynników związanych z podażą kapusty. Pierwszy z nich jest czynnikiem wewnętrznym. Chodzi tu o bardzo niskie zbiory warzyw kapustnych w 2015 roku. Według szacunków GUS wyniosły one 0,85 mln ton, aż o 26 procent mniej niż rok wcześniej.

W takiej sytuacji eksport musiał spaść. Po pierwsze bowiem dostępność towaru jest znacznie mniejsza, a po drugie wyższe ceny powodują, że towar polski jest mniej atrakcyjny dla importerów.

Drugim czynnikiem są zbiory w krajach – importerach naszej kapusty. O ile w państwach unijnych sytuacja pod tym względem była zbliżona do polskiej (widać to choćby po Czechach, gdzie eksport powoli zaczął się podnosić z czerwcowego dołka), o tyle na wschodzie sprawy wyglądają inaczej.

Po pierwsze wciąż mamy embargo rosyjskie, które ma swój widoczny wpływ na polski eksport kapusty. Ale co ważniejsze, 2015 rok przyniósł wysokie zbiory kapusty tak w Rosji, jak również na Białorusi. A to oznacza brak popytu z tamtej strony na kapustę polską aż do momentu, gdy zabraknie tam towaru rodzimego. A to może potrwać.

Dysproporcja między tym co udało się zebrać w Polsce oraz na wschodzie sprawiła, że doszło do zjawiska bardzo rzadkiego – zamiast eksportu kapusty do Rosji i na Białoruś, mieliśmy jej import do Polski z tych krajów.

Na koniec warto zauważyć, że jednak eksport ogółem w październiku wzrósł dość wyraźnie względem okresu czerwiec – wrzesień. I może będzie to dobry prognostyk na kolejne miesiące sezonu, zwłaszcza na jego ostatnią fazę - od Nowym Roku.

 

 

 

 

 

Zobacz więcej: Kapusta

Słowa kluczowe: kapusta, eksport kapusty, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE