Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek pomidorów i ogórków - 32. tydz. roku

Ostatni tydzień okazał się niejednoznaczny na rynku warzyw szklarniowych i zgodnie z przewidywaniami ekspertów EastFruit przyniósł nowe zmiany w sytuacji rynkowej we wszystkich analizowanych segmentach ogórków szklarniowych i pomidorów. W różnych krajach regionu sytuacja rozwijała się według własnego, indywidualnego scenariusza, który nie doprowadził do ustalenia jednolitych trendów cenowych.

Na rynku okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych sytuacja w monitorowanym regionie uległa radykalnej zmianie i do końca okresu sprawozdawczego spadki cen dominowały już w większości analizowanych krajów. A jeśli tydzień wcześniej, pod wpływem niewystarczającej wielkości produkcji na rynku, ceny pomidorów szklarniowych głównie rosły, to od początku obecnego okresu na Ukrainie, w Rosji, a przede wszystkim na Białorusi, pomidory zaczęły tracić na cenie.

Zmiana sezonów produkcyjnych doprowadziła do przerw w dostawach pomidorów na rynek, co wyjaśnia sytuację w większości monitorowanych krajów regionu projektu. Był to sygnał do pierwszych od końca lipca br. dostaw importowanych pomidorów na rynek ukraiński. Ale jak zauważyli uczestnicy rynku, produkt ten wygrał tylko pod względem ceny, ale jakość importowanych pomidorów została oceniona jako średnia.

Na początku omawianego tygodnia, ze względu na brak alternatywy dla pomidorów importowanych, były ona na Ukrainie dość popularne, ale pod koniec tego okresu prawie wszyscy przestawili się na kupowanie lokalnych produktów. W ciągu ostatnich kilku dni podaż lokalnych pomidorów nowego zbioru znacznie wzrosła na rynku ukraińskim, co doprowadziło do systematycznych spadków cen, a przy wysokiej jakości kupujący niemal całkowicie przestawili się na produkty ukraińskie.

W okresie sprawozdawczym ceny okrągłych czerwonych pomidorów szklarniowych wzrosły tylko w Gruzji i Tadżykistanie, czyli w krajach, w których obowiązywały najniższe ceny tych produktów w monitorowanym regionie. Dopiero stabilny popyt ze strony kupujących na tle ustalonych wcześniej niskich cen pozwolił sprzedawcom we wschodnich krajach regionu na stopniowe korygowanie w górę cen dla istniejących partii produktów.

w1

Na rynku gładkiego długiego ogórka jako całości, zgodnie z danymi z okresu sprawozdawczego, można stwierdzić stabilizację cen, która była typowa dla prawie wszystkich analizowanych krajów.

I tylko w Polsce, gdzie podaż tych ogórków przez cały tydzień sukcesywnie wzrastała, sprzedawcy musieli coraz bardziej ustępować cenowo kupującym. Na początku okresu hurtowe ilości ogórków na polskim rynku trafiały do ​​sprzedaży średnio po 0,6 USD/kg, a na koniec okresu sprawozdawczego średnie ceny tego produktu nie przekraczały 0,48 USD/kg.

w2

Sytuacja na rynku krótkiego ogórka „gruntowego” również była w tym tygodniu niejednoznaczna. Operatorzy odnotowali znaczny wzrost podaży tego gatunku ogórka na rynku gruzińskim, co nie pozwoliło sprzedawcom nawet utrzymać dotychczasowych, a wcześniej najniższych cen w całym monitorowanym regionie, które do końca tygodnia były już na poziomie 0,13 USD/kg.

Analitycy projektu EastFruit zauważyli też, że to właśnie w tym segmencie warzyw szklarniowych udało się w jak największym stopniu zachować ustalone i dominujące trendy cenowe w regionie.

Mroźna wiosna 2020 roku, opóźniona wegetacja, nadal wstrząsały rynkiem ogórków w krajach monitorowanego regionu. Jak zauważają specjaliści, niewystarczające ilości tego ogórka na rynkach Mołdawii i Ukrainy sprzyjały dalszemu wzrostowi cen w tym segmencie z 0,06 USD/kg do 0,24 USD/kg w ciągu ostatniego tygodnia.

w3

Według prognoz analityków to właśnie w segmencie ogórków szklarniowych w najbliższym czasie sytuacja pozostanie jak najbardziej napięta, gdyż nie ma mowy o stabilizacji podaży ilości tych ogórków trafiających na rynek.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE