Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Ceny pietruszki nie odpuszczają

2018-03-07 19:00

Te różnice między sytuacja cenowa w handlu pietruszka i innymi warzywami – czy to korzeniowymi, czy to kapustami, ziemniakami lub cebulą, zwiększają się niemal codziennie. A już na pewno z każdym tygodniem.

Średnia cena sprzedażowa pietruszki na dość długo, bo na niemal cały luty, zakotwiczyła na poziomie 2,50 zł/kg. W samej końcówce zeszłego miesiąca trend wzrostowy odżył. Napędzany był on powiększającą się dysproporcja między bieżącym popytem – całkiem wysokim, a malejącą dostępnością ładnego, dobrej jakości towaru.

wykres

Ta luka podażowa powiększała się na tyle szybko, że przez tydzień ceny sprzedażowe mytej pietruszki przesunęły się w dużym hurcie z poziomu 2,30 – 2,70 zł/kg na poziom 2,60 – 3,30 zł/kg, czyli średnio o 18 procent.

A ponieważ już wcześniej nie należały do najniższych, to ten ostatni trend zwyżkowy wypchnął je na poziom rekordowy. Przynajmniej w naszym zestawieniu siedmiu kolejnych sezonów. Jak widać na naszym wykresie, ostatnio niemal tak dobrze z cenami pietruszki było w marcu 2016 roku.

Pytanie co dalej? Czy czeka nas teraz okres stabilizacji, tak jak miało to miejsce przed dwoma laty? Co prawda podaż pietruszki nie zwiększy się, a będzie maleć. To zadziała prozwyżkowo, ale z drugiej strony rynek nie lubi gwałtownych zmian i do wysokich cen musi się przyzwyczaić, co wymaga czasu. Zbyt szybki wzrost może bowiem „zamrozić” popyt.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE