Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Pietruszka droga jak na początku sezonu

2018-03-19 13:35

Na hurtowym rynku pietruszki atmosfera coraz gorętsza. Tak drogo o tej porze roku jeszcze chyba nie było. Nie było w każdym razie od sześciu lat, jakie obejmuje nasze zestawienie ceń średnich w dużym hurcie.

Pietruszka myta, oferowana w polskim dużym hurcie jest już droższa niż na początku bieżącego sezonu. Ceny sprzedażowe to obecnie przedział 3,50 – 4,50 zł/kg, co daje cenę średnia w wysokości 4,00 zł/kg. Tak drogo było na starcie hurtowego sezonu w lipcu 2017 roku, ale nie w połowie marca.

wykres

W naszym zestawieniu, jak widać najwyższą ceną jak dotąd (dla marca) był poziom 2,90 zł/kg w marcu 2016 roku. Teraz cena średnia jest o 38 procent wyższa od tamtej. A to zapewne nie koniec trendu zwyżkowego. Ciekawe jaki poziom cenowy osiągnie pietruszka w końcówce tego sezonu. O ile będzie wyższa od poziomu 5,00 zł/kg z czerwca 2015 roku.

Przyczyna tak dużego wzrostu cen pietruszki jest szybko rosnąca luka w jej podaży. Ostatnie mrozy też się do tego przyczyniły, bo sporo pietruszki pozostawało w gruncie i ucierpiała ona od niskich temperatur. Większość towaru dostępnego na rynku ma nienajlepsza jakość, stąd towar ładny nabiera szybko wartości.

W dodatku pietruszka to warzywo, którego nie ma również w innych krajach Europy. W Holandii cena za pietruszkę w dużym hurcie to poziom powyżej 1 euro/kg. A i tam jej ceny nadal rosną. Nie ma więc znaczącej konkurencji z zagranicy, co ułatwia podnoszenie cen na naszym rynku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE