Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Pietruszka jakby ciut lepiej

2016-11-07 10:00

Sytuacja na hurtowym rynku pietruszki wciąż nie jest zbyt korzystna dla producentów tego warzywa. Ale też w ostatnich miesiącach jego przeciętna cena pozostała niezmieniona, co w tegorocznym sezonie na rynku korzeniowych jest ewenementem.

Jak wiać na naszym wykresie, średnia cena sprzedażowa pietruszki mytej nie tylko pozostaje stabilna od wielu tygodni, ale poziom tej stabilizacji jest wyższy niż wartość ceny średniej z kilku poprzednich sezonów, między innymi z okresu października 2014.

Warto jednak zauważyć, że dwa lata temu pietruszka jeszcze przed końcem starego roku potaniała. Powtórka takiego scenariusza nie jest wykluczona i tym razem, chociaż póki co jej prawdopodobieństwo nie jest wysokie.

A to dzięki  pogodzie, która nie sprzyjała ostatnio sprawnym zbiorom warzyw korzeniowych, zwłaszcza na południu kraju. Doprowadziło to do tego, że choć w skali ogólnokrajowej ceny sprzedażowe pietruszki mytej utrzymują się w przedziale 1,20 – 1,70 zł/kg, to na południu kraju zanotowano ich minimalną zwyżkę – o 0,05 – 0,10 zł/kg.

Jeśli ta tendencja rozprzestrzeni się na całą Polskę, to dolna granica przedziału cenowego może pójść w górę. Na razie pietruszki na rynku jest sporo, a popyt na nią nie powala. Gdyby jednak doszło do szybkiego pogorszenia pogody i przymrozków, odbiłoby się to na zbiorach i zapasach pietruszki, a co za tym idzie i na późniejszych jej cenach.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE