Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Pietruszka – niby źle nie jest…

2016-11-24 13:00

Patrząc na cenę średnią, możemy ocenić sytuację na hurtowym rynku pietruszki jako nie najgorszą. Z drugiej strony wielu producentów tego warzywa jest zdania, ze mogłoby być lepiej. Oczywiście zawsze może być lepiej, ale jakie są przyczyny tego, że niezadowolonych jest tak wielu.

A jak wygląda sytuacja cenowa na hurtowym rynku pietruszki? Średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie pozostaje niezmienna już trzeci miesiąc z rzędu, ale nie jest to sytuacja dla handlu pietruszką nadzwyczajna. Ceny sprzedażowe dla pietruszki mytej utrzymują się w przedziale 1,70 – 1,80 zł/kg, co daje średnią 1,75 zł/kg. Jak widać na wykresie poniżej jest to dużo taniej (o prawie połowę) niż rok temu, ale w porównaniu do kilku poprzednich sezonów, to bieżąca cena wcale nie wypada tak źle.

A mimo to bardzo wielu producentów jest niezadowolonych z bieżącej sytuacji. Bo też cena średnia wypacza tu znacząco jej ogląd. przydałaby się raczej średnia ważona. Problem w tym bowiem (oczywiście pamiętając jeszcze o różnicy w cenie dla producenta i cenie sprzedażowej), że ceny z okolic górnej granicy wskazanego przedziału osiąga niewielka części przechodzącej przez rynek pietruszki. Zdecydowana większość jest sprzedawana po cenach z dołu przedziału. A to oznacza ceny dla producentów w okolicach złotówki za kilogram. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie jest zadowolona.

Tym bardziej, że nic nie wskazuje, aby sytuacja miała się poprawić. Na tym rynku zazwyczaj jest stabilnie aż do stycznia. Nie mówiąc już o tym, iż bywają sezony, kiedy marazm cenowy trwa i do marca.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE