„Dzień dobry” pomidor
Maciej Nowak w ramach „Podróżnika kulinarnego” sprawdził, czy warto kupować i jeść pomidory szklarniowe.
Podczas wyprawy do szklarni firmy Vegapol prowadzący rozwiał mit, że sztucznie produkowane pomidory nie pachną, że nie mają smaku i ogólnie są sztuczne i plastikowe.
Okazuje się, że pomidory produkowane w szklarni są bardzo aromatyczne. A dzięki zamkniętej przestrzeni, nie trzeba przy produkcji używać pestycydów. Uprawiane są w skale bazaltowej w postaci włókien. Do korzeni poprzez wodę są doprowadzane takie pierwiastki jak magnez, fosfor, potas, wapń – potrzebne do rozwoju roślinom jak i nam.
W szklarni podczas dojrzewania pomidorów panuje temperatura 25C, a wilgotność wynosi 78 proc. Powietrze nie jest w żaden dodatkowy sposób wzbogacane. Warto wspomnieć, że rośliny są zapylane w naturalny sposób. W odwiedzanej przez program szklarni są to trzmiele.
Dzięki tym plusom w szklarniach można hodować bardziej delikatne odmiany niż w gruncie. Oprócz tych informacji w programie podano całą masę powodów, dlaczego warto jeść te warzywa.
Czy tego typu programy wpłyną na świadomość konsumentów? Link do wideo z programem.
Zobacz więcej: Pomidory?preview=1