Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Pomidory będą tańsze

2012-07-30 16:53

Tak, jak pisaliśmy, miniony tydzień był okresem dużych wzrostów cen pomidorów. Temperatura wydarzeń na rynku sięgała poziomów, do jakich w poprzednich tygodniach przyzwyczaiła nas aura. W ciągu tego okresu pomidory szklarniowe na naszym rynku zdrożały o około 100 proc. Skala zwyżki zaskoczyła wielu uczestników rynku. Można mówić o dużym zamieszaniu i niepewności, co do dalszego kierunku rozwoju sytuacji.

Ceny poszły błyskawicznie w górę

Piątkowe ceny pomidorów znalazły się na poziomie 20,00 – 24,00 zł/karton 6 kg za wielkości B i BB. Przypomnijmy, że trend wzrostowy zaczął się na początku zeszłego tygodnia z poziomu 10,00 – 12,00 zł/karton 6 kg.  Różnica 10,00 zł/karton 6 kg oznacza, że na jednym samochodzie potencjalny zysk wyniósł około 30 tys. zł w tydzień.

W piątek niektóre prognozy mówiły, że tak duża podwyżka musi być krótkotrwała, że rynek przy takich cenach stanie. Spodziewano się, iż od poniedziałku ceny zaczną spadać. Tym czasem w poniedziałek ceny pomidorów utrzymały piątkowy poziom. Za B płacono najczęściej 22,00 zł/karton 6 kg, za BB 22,00 – 24,00 zł/karton 6 kg, a za BBB 22,00 – 25,00 zł/karton 6 kg. Niepewność zatem trwa nadal.

Jednak będzie taniej

Są jednak przesłanki potwierdzające wyczekiwany przez wielu spadek cen pomidorów. Po pierwsze rośnie podaż tych warzyw na krajowym rynku, choć tu wiele zależy od pogody. Kolejna fala upałów powyżej 30 stopni Celsjusza znów zastopuje ten wzrost. Jednak kluczowym czynnikiem wydaje się sytuacja w Holandii. To brak pomidora i w konsekwencji duży wzrost cen na tamtejszym rynku był czynnikiem, który znacząco wpłyną na sytuację na rynku polskim. Niska podaż drogich pomidorów z Holandii nie tylko sprawiła, że spadł ich import do Polski, ale zostawiła masę miejsca dla polskiego pomidora na rynkach krajów Europy Zachodniej.

Teraz się to zmienia. O ile w piątek pomidory na eksport wyceniano w Holandii na ponad 8,00 euro/karton 6 kg za wielkość A i 7,00 euro/karton 6 kg za B, tak w poniedziałek ceny spadły do poziomu odpowiednio 6,00 karton 6 kg za A i 5,50 euro/karton 6 kg za B. To spadek o 20 – 25 proc. W ofertach pojawiły się znów pomidory BB w cenach zbliżonych do cen pomidorów B. Oznacza to, że Holendrzy chcą „odwojować” rynek wracając do gry z tańszym pomidorem. Taka sytuacja musi skończyć się spadkiem cen pomidorów polskich, nawet przy braku wysokiej podaży. Inaczej polski towar nie będzie konkurencyjny.

Rynek nie lubi gwałtownych zmian

Sytuacja wydaje się zatem klarować. jeśli pomidory będą tanieć w Holandii, to będą też tanieć w Polsce. Pytanie tylko jaki charakter będą miały zniżki. Czy będą tak dynamiczna, jak wzrosty cen z zeszłego tygodnia. Niekoniecznie. Z jednej strony, jak wspomniano wyżej, wzrost podaży może napotykać przeszkody związane z warunkami atmosferycznymi. Jeśli towaru będzie mało, producenci nie będą mieli dużych kłopotów ze zbytem i nacisk na obniżkę cen nie będzie duży. Na pewno też producenci jak najdłużej będą chcieli zachować jak najwyższe ceny. Taka sytuacja, jak obecnie – pomidory po 4,00 zł/kg w końcu lipca nie zdarza się często.  Z drugiej strony są sieci handlowe, których klienci już przyzwyczaili się do w miarę taniego pomidora. Nacisk ze strony sieci na zniżkę obecnych cen będzie na pewno duży.

Oczywiście rynek jest silniejszy od intencji którejkolwiek ze stron. Jeśli towaru będzie dużo, to spadek cen będzie szybszy. Może nawet dojść do załamania cen. Taka sytuacja jest szczególnie mało komfortowa dla handlowców. W warunkach dużej niepewności, gdy w ciągu godzin cena może spaść o 50 proc. trudno nie tylko planować zakupy na kolejne dni. Można przecież zostać z towarem kupionym za niezłą cenę, który w ciągu godzin może stracić znacznie na wartości, i który trzeba będzie sprzedać z dużą stratą. Generalnie rzecz biorąc choć zmiana jest istotą rynku i handlu, to jednak powinna być to zmiana stopniowa i łagodna. Wszelkie gwałtowne przewartościowania powodują właśnie niepewność i niejako „blokują” rynek, gdyż jego uczestnicy często starają się przeczekać i nie podejmują decyzji, które mogą skutkować dużymi stratami.

 

Jeśli masz pytania, napisz do autora: marek.s|fresh-market.pl| |marek.s|fresh-market.pl

Zobacz więcej: Pomidory

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE