Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Drożej za pory?

2018-02-21 13:00

Jak na razie mamy sezon dość niskich cen porów w hurcie. Zwłaszcza jeśli chodzi o pory importowane. W porównaniu z poprzednim rokiem, można powiedzieć „niebo a ziemia”. W poprzednim sezonie niedobór tych warzyw na rynku europejskim był bardzo duży. I chociaż w trzeciej dekadzie stycznia 2017 roku relacja podaż – popyt zaczęła się zmieniać i ceny weszły w trend spadkowy, to jeszcze w końcówce lutego za importowane pory płacono w polskim hurcie średnio 5,50 zł/kg, a potem cena zjechała w kwietniu na chwile do 2,70 zł/kg.

Co i tak jest kwotą wyższą od tej, płaconej obecnie. W hurcie ceny porów sprowadzanych z Belgii i Holandii to teraz 2,00 – 2,40 zł/kg, a więc średnia 2,20 zł/kg – o 60 procent niższa rok do roku i o 19 procent niższa od wspomnianej ceny z kwietniowego dołka.

Ceny krajowych porów przed rokiem także już spadały, ale także ich poziom był wyższy od obecnego. W okolicach 21 lutego 2017 roku średnia cena polskich porów w hurcie wynosiła 4,00 zł/kg. Teraz ceny znajdują się w przedziale 1,80 – 2,20 zł/kg, co ze średnią 2,00 zł/kg sprawia, iż są niższe od tych sprzed roku o połowę.

Jednak z informacji płynących z rynku wynika, że pory znów zaczynają drożeć. Tak w Polsce, gdzie zapasy krajowego towaru dobrej jakości są w zasadzie na wyczerpaniu, jak tez w Belgii i Holandii. Tam też zapasy maleją, za to umocnił się ostatnio popyt. A jeszcze synoptycy zapowiadają większe mrozy, co niewątpliwie będzie sprzyjało kolejnym zwyżkom cenowym. Pytanie jak bardzo wyższy popyt i mroźna aura wpłyną na poziom cen pora?

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE