Pory wciąż wysoko
Susza wpłynęła na poziom i zachowanie się wszystkich w zasadzie cen na rynku hurtowym warzyw. Ten wpływ widoczny jest również w przypadku porów, choć trzeba zaznaczyć, że warzywa te jeszcze nienajgorzej poradziły sobie z brakiem opadów. Sporo upraw miało odpowiednie nawadnianie.
Nie mniej brak deszczu odcisnął swe piętno na podaży, zwłaszcza towaru bardzo dobrej jakości oraz na zachowaniu się cen porów. I to tak na rynku krajowym, jak i poza granicami Polski.
Jak już pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj), koniec sierpnia to zazwyczaj czas, w którym ceny porów zaczynają spadać. Ma to związek oczywiście z szybkim przyrostem ich podaży. Jednak wygląda na to, iż w tym sezonie sprawy potoczą się nieco inaczej.
W Polsce póki co, ceny porów pozostają stabilne. Tak jak w połowie sierpnia jest to przedział 2,00 – 3,00 zł/kg dla cen sprzedażowych, przy czym dobry jakościowo towar plasuje się przy górnej granicy tego przedziału. Susza może mieć zatem ten skutek, że trend zniżkowy zacznie się sporo później niż w poprzednich latach.
Tym bardziej, że popyt na pory jest na dobrym poziomie. Z czego bardzo cieszą się Belgowie. Oni mają towar z dobrze nawadnianych upraw i mają go dość dużo. Wystarczająco na eksport, a popyt płynie do Belgii w zasadzie z całej Europy, bo wszędzie susza spowodowała opóźnienia w wegetacji i spadek podaży porów.
Dlatego też i ceny w Belgii i Holandii nie wykazują znaczącej skłonności do zniżki. W Belgii eksport realizowany jest w cenach 0,55 – 0,65 euro/kg zależnie od kalibru i sposobu pakowania. W Holandii jest to 0,56 – 0,71 euro. Ceny w Niemczech również są podobne – do 0,65 euro/kg. Generalnie to nieco niżej niż w połowie sierpnia, gdy ceny sięgały ,77 euro. ale wtedy mieliśmy chwilową zwyżkę. Obecnie ceny wróciły zaś na poziom z pierwszej połowy tego miesiąca.
Zobacz więcej: Pory?preview=1