Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Tańsza sałata lodowa

2018-09-26 13:33

Koniec sierpnia zapoczątkował wyraźne zmiany cenowe na hurtowym rynku sałaty lodowej. W drugim tygodniu września trend spadkowy jej cen nabrał wyraźnej dynamiki. Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie są na poziomie 2,10 – 2,70 zł/szt. Spore zróżnicowanie, ale pokazuje ono tylko jakie są w tym sezonie problemy z jakością sałaty.

Średnią cenę w dużym hurcie mamy więc w Polsce na poziomie 2,40 zł/szt. wobec pułapu 3,30 zł/szt. na początku opisywanego tu trendu zniżkowego. Daje to spadek rzędu 27 procent przez nieco ponad cztery tygodnie.

Ale czy to oznacza, że sałata lodowa już jest tania? Nie! Jest tańsza niż w lecie, ale relatywnie wciąż droga. Wszak dokładnie przed rokiem średnia cena sprzedażowa wynosiła zaledwie 1,70 zł/szt., o 29 procent mniej niż obecnie. Ekstremalne warunki pogodowe w lecie odbiły się niekorzystnie na zbiorach sałaty i widać to będzie chyba do końca sezonu.

Nawet mimo faktu, iż w kolejnych tygodniach należy się spodziewać kontynuacji trendu spadkowego. Ceny sałaty lodowej spadają bowiem nie tylko dlatego, że we wrześniu poprawiła się jej produkcja i wreszcie na rynek zaczęło jej trafiać więcej. Ważnym czynnikiem jest tu sezonowy spadek popytu między wrześniem i grudniem. Co prawda w „normalnych” sezonach w Polsce jest on z naddatkiem przykrywany spadkiem produkcji, ale przy tak wysokich cenach jak obecne, będzie odczuwalny. Jeszcze bardziej zaś na zachodzie Europy i na południu. Popyt na sałatę lodową wzrośnie przed Bożym Narodzeniem, ale wtedy na naszym rynku będzie dominował już import.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE