Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Selery – lepiej, ale czy dobrze?

2015-02-10 10:30

Początek roku 2015 niczym pozytywnym nie odróżniał się, dla producentów selerów, od całej zeszłorocznej części bieżącego sezonu. Luty pod tym względem przyniósł nieznaczną poprawę. Ceny sprzedażowe mytych selerów wzrosły bowiem w dużym hurcie z poziomu 0,70 – 0,90 zł/kg na 0,80 – 1,00 zł/kg.

Podwyżka tego rzędu to sprawa czysto symboliczna i na sytuację producentów oraz ocenę sezonu nie ma większego wpływu. Czas wszak płynie i koszty przechowywania nie maleją. Sytuacja cenowa jest więc nieco lepsza niż w styczniu, co nie znaczy, że jest dobra. Widać to na naszym wykresie.

Ceny mytych selerów, pomimo tego wzrostu i tak pozostają na poziomie porównywalnym z najgorszym sezonem spośród kilku ostatnich. Jak widać powyżej wciąż mamy sytuację analogiczną do sezonu 2011/2012. Jak sezon ów się zakończył pokazuje żółta linia na wykresie. Końcowy wzrost cen nie był wiosną 2012 roku zbyt imponujący, co nie jest dobrym prognostykiem dla sezonu bieżącego.

Polskim selerom nie sprzyja też sytuacja na rynku europejskim. W Holandii ceny pozostają stabilne i niskie. W ofertach holenderskich eksporterów myte selery pakowane w big bagi mają ceny na poziomie0,23 – 0,25 euro/kg, a to jest 0,96 – 1,05 zł/kg. Oznacza to ostrą konkurencję na europejskim rynku oraz realne zagrożenie pojawieniem się importu na naszym rynku krajowym.

Reasumując - pomimo pewnej poprawy cenowej, sytuacja na rynku selerów nie jest dobra. I, na razie przynajmniej, wygląda na to, ze zasadniczej poprawy tej sytuacji nie doczekamy się aż do końca sezonu.

Zobacz więcej: Seler korzeń

Słowa kluczowe: seler naciowy, skup, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE