Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Warzywa mają być drogie

2013-07-29 08:54

Taki scenariusz będzie przede wszystkim skutkiem spadku plonowania warzyw wynikającego z opóźnień w tegorocznych siewach i wiosennych podtopień plantacji. Analitycy branżowi szacują, że paradoksalnie w 2013 roku nieznacznie zwiększyła się powierzchnia uprawy warzyw gruntowych. Było to konsekwencją wzrostu cen tych produktów w sezonie 2012/2013. Areał zasiewów wyniósł 178 tys. ha i był o 1,8 proc. wyższy niż rok wcześniej.

W największym stopniu wzrosła powierzchnia upraw cebuli, o 4 proc. do 26 tys. ha. Przeciętna cena cebuli białej w sezonie 2012/2013 (skup do konsumpcji bezpośredniej) wyniosła 0,87 zł/kg i była o blisko 43 proc. wyższa w relacji r/r, co mogło skłonić producentów do zwiększania skali produkcji, bądź też zakładania nowych upraw. W wyniku spadku plonów, oczekuje się jednak zmniejszenia zbiorów tego warzywa o 3,5 proc. do poziomu 620 tys. t. Największy spadek zbiorów spośród warzyw gruntowych odnotuje się w przypadku kalafiorów - o 6,6 proc. (do 230 tys. t). Zmniejszy się równie˙z produkcja kapusty białej - o 1,8 proc. do 1,12 mln t przy wzroście powierzchni zasiewów o 1,2 proc.

Przewiduje się, że w wyniku spadku produkcji warzyw w kraju, ich ceny mogą wzrosnąć, jednak – jak zaznaczają analitycy – skala tego wzrostu może nie być znacząca. Biorąc również pod uwagę wczesny etap upraw (prognozy z czerwca), sytuacja na tym rynku może ulec zmianom m.in. pod wpływem zmiennych warunków pogodowych.

Podwyżkę cen warzyw gruntowych najszybciej można będzie zaobserwować na targowiskach i w małych sklepach, bo w dyskontach obowiązują dostawców ceny z umów długoterminowych. Dlatego tam zmiany cenowe następują z opóźnieniem.

Zobacz więcej: Ceny warzyw

Słowa kluczowe: wazywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE