Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Cebula będzie droga

2013-11-28 08:00

Przypomnijmy, że portal fresh-market.pl konsekwentnie, opierając się na danych oficjalnych oraz własnych informacjach, takie prognozy formułował. Pisaliśmy o tym zarówno w okresie, gdy na polskim rynku ceny cebuli pozostawały stabilne, jak i wtedy, gdy dochodziło do korekt.

Potwierdzają się wcześniejsze przewidywania

Nasze prognozy oparliśmy przede wszystkim na szacunkach dotyczących zbiorów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Stopniowo dostępne było coraz więcej danych potwierdzających wstępne prognozy mówiące o tym, że cebuli w bieżącym sezonie będzie mniej – w Polsce, W Holandii, w Niemczech oraz na wschodzie, na naszych potencjalnych rynkach zbytu, czyli w Rosji i na Ukrainie.

Te fakty, oraz wyjściowy poziom cen – znacznie wyższy niż przed rokiem były punktem wyjścia do naszych przewidywań. Nie mniej jak dotąd były te przewidywania dość ogólne i przygotowywane w oparciu o bardzo uproszczone modele cenowe, odwołujące się do najbliższej przeszłości, czyli zmian cenowych w sezonie 2012/2013.

Obecnie przygotowaliśmy pogłębioną prognozę cenową, której zadaniem jest dostarczenie dokładniejszej predykcji cenowej. Do budowy odpowiedniego modelu użyta zastała baza w postaci notować cenowych w sezonie 2010/2011. Choć, jak widać na wykresie, przebieg zmian cenowych jest różny w dwóch porównywalnych okresach, to można dostrzec też ważne podobieństwa.

Zauważmy bowiem, że główne kierunki zmian w okresie od połowy lipca do listopada w zasadzie pokrywają się. Innu jest tylko poziom na którym zmiany te są realizowane, nieco inna jest też dynamika. Na przykład w bieżącym roku brak było tak silnego wybicia w górę, jak to miało miejsce w roku 2010. Nie mniej podobieństwa są i co najważniejsze sugerują one, że rynek jest właśnie w przededniu dynamicznego wzrostu cen cebuli. Takiego, jak między 6 grudnia 2010 a 28 stycznia 2011 roku. Przy okazji warto też zauważyć, że cena obecna jest na wyższym poziomie niż w analogicznym okresie roku 2010.

Metodyka prognozy

Kolejne wykresy poniżej pokazują etapy dopasowania linii regresji. Jak widać modele liniowe sprawdzały się słabo. Lepsze okazały się modele oparte na krzywej logarytmicznej (znacznie większy współczynnik determinacji niż przy prostych). Najlepsze dopasowanie modelu do danych rzeczywistych uzyskano przez zastosowanie krzywej logarytmicznej i ograniczenie okresu predykcji do czterdziestu trzech kolejnych dni. Wtedy współczynnik determinacji R2 osiągnął wartość 0,92 (ponad 90 proc. zmienności ceny wyjaśniana jest przez model).

Oczywiście wciąż jest to model dość uproszczony, bo pomija kwestię jego dalszej statystycznej weryfikacji. Nie mniej można się, w oparciu o niego, pokusić o prognozę cen cebuli na najbliższe dwa miesiące.

Prognoza

Według omawianego modelu cena średnia cebuli w dużym hurcie powinna znaleźć się na początku grudnia na poziomie 1,05 zł/kg. Potem nastąpić powinien okres szybkiego wzrostu i na początku stycznia cena za cebulę średnio wynosić będzie 1,21 zł/kg. Prognoza kończy się na poziomie ceny średniej 1,27 zł/kg dla daty 26 stycznia. Jednak im dalej od punktu wyjścia tym cena prognozowana może się bardziej różnić od ceny rzeczywistej.

Model bowiem nie uwzględnia istotnego faktu – unikalnego charakteru zmian warunków pogodowych, które nigdy nie są identyczne. I jeśli, na przykład grudzień okaże się mało zimowy, to cebula przechowywana w niezbyt korzystnych warunkach dłużej zachowa jakość, a to wpłynie na poziom podaży. Przeciwnie, gdy zima będzie wczesna i mroźna podaż może spadać szybciej niż zakłada model i zwyżka będzie miała jeszcze większą dynamikę. Nie mniej przy wszystkich ograniczeniach i zastrzeżeniach nasza prognoza daje pewien pogląd na poziom cen w nadchodzących dwóch miesiącach.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE