Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Obowiązkowa norma dla truskawek

2011-06-06 00:00

Sezon na polskie truskawki trwa. Czy są sprzedawane w sieci handlowej, sklepie osiedlowym, czy na bazarku obowiązuje norma określająca ich jakość handlową. Norma przewiduje trzy klasy jakości: ekstra, klasę I i II. Truskawki powinny być całe, czyste, zdrowe, świeże, praktycznie bez śladów szkodników i uszkodzeń spowodowanych przez nie, ze świeżym, zielonym kielichem i szypułką (jeśli jest obecna), o odpowiedniej dojrzałości, niektóre odmiany błyszczące. Norma definiuje minimalną wielkość: największa poprzeczna średnica dla klasy ekstra wynosi minimum 25 mm, dla klasy I i II 18 mm. Dopuszczalna powierzchnia biała, nie wybarwiona może wynosić maksymalnie 1/10 powierzchni dla klasy I i 1/5 dla klasy II.

W tolerancji jakościowej tej normy, dopuszcza się występowanie 2 proc. owoców zepsutych w każdej klasie. Zwrócić jednak należy uwagę, gdzie kontrolujemy jakość. Jeśli u producenta, czy na platformie sklepu sieciowego będzie 2% zepsucia, to na następnym etapie obrotu truskawki nie będą spełniały wymagań normy, bo są bardzo nietrwałe. 2% dopuszcza norma u ostatecznego odbiorcy.

Truskawki po zbiorze powinny być szybko schłodzone i w warunkach chłodniczych (ok. 1 st. C) transportowane do odbiorcy. Truskawki nie wydzielają etylenu i nie są na niego wrażliwe. W trakcie magazynowania wymagają wilgotności względnej powietrza na poziomie 90-95%. W tych warunkach przetrwają w zależności od odmiany do 7 dni.

Truskawki źle znoszą wahania temperatury podczas magazynowania. Wkładanie i wyjmowanie z chłodni powoduje rosienie powierzchni truskawek, co powoduje szybki rozwój pleśni, oraz zmiany enzymatyczne. Taki towar ma bardzo krótki czas przydatności do handlu.

Krystyna Szymańska

www.freshquality.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem