Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wojna transportowa

2014-08-28 13:49

Już pod koniec ubiegłego tygodnia wicepremier Janusz Piechociński mówił, że strona rosyjska próbuje rozszerzyć embargo także na tranzyt objętych nim towarów przez terytorium Rosji. Do Ministerstwa Gospodarki docierały informacje od firm przewozowych, że rosyjskie władze próbują zatrzymywać także tranzyt towarów przez Rosję do innych krajów. Wicepremier i minister gospodarki zapowiedział także, że embargo na żywność połączone z "wojną transportową" może na lata utrudnić dostępność tak europejskich, jak i rosyjskich produktów w innych państwach.

Dzień później prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek wyjaśnił, że sygnał o kłopotach z tranzytem, o którym mówił Piechociński, dotyczy pewnej wyspecjalizowanej w przewozach do Mongolii firmy, której Rosjanie z granicy rosyjsko-łotewskiej cofnęli pięć samochodów z towarem dla Mongolii. Dodał, że na wieść o kłopotach z tranzytem polscy przewoźnicy praktycznie przestali wozić ładunki do Kazachstanu czy na Kaukaz. Zastąpili ich na tych trasach przewoźnicy rosyjscy - podkreślił Buczek.

Wiceminister Elżbieta Bieńkowska wystosowała pismo do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję. Wstrzymywanie tranzytu z polskimi towarami dotyczy takich krajów jak Kazachstan, Mongolia i Kaukaz.

Słowa kluczowe: transport, embargo, tranzyt
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE