Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sobota 19 września 2020. Od wczoraj dodano 3215 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kalafiory – tanio na finiszu sezonu

Kalafiory
  |   Źródło:
Sezon na krajowe kalafiory zbliża się w dużym hurcie do końca. A ceny zamiast rosnąć, to spadły. Co było tego powodem?

Ceny polskich kalafiorów w listopadzie zazwyczaj rosną, jak to w końcowej fazie sezonu, gdy podaż towaru szybko maleje. Jednak w bieżącym sezonie rzecz się ma inaczej. Ceny kalafiorów z krajowych upraw zamiast rosnąć, to spadały. Skąd ten nietypowy trend?

Obecnie ceny sprzedażowe (kalafiory w opakowaniu) w dużym hurcie są w przedziale 1,30 – 2,10 zł/szt., zależnie od jakości, kalibru i rejonu kraju. To średnio o 46 procent mniej niż miesiąc temu. A do tego cena średnia nie do końca oddaje realia rynkowe, bo zdecydowanie częściej ceny transakcyjne znajdują się w dolnej połowie podanego przedziału niż w górnej.

W

Jak widać na naszym wykresie bardzo rzadko zdarzają się w listopadzie tak niskie ceny kalafiorów. W poprzednich ośmiu sezonach taniej było raz, w 2013. A wszystkiemu „winna” pogoda. Tegoroczna jesień jest bardzo pogodna i ciepła, co dało korzystne warunki do wegetacji roślin, w tym też kalafiorów. W rezultacie mamy późny wysyp tych warzyw. Jest ich znacznie więcej niż przed miesiącem, do tego są one lepszej jakości i ładniejsze niż przez większą część tegorocznego sezonu. Na szczęście dobrze się też sprzedają, również w eksporcie. Ten ostatni jest wsparty przez fakt, że z kolei mamy bardzo niekorzystną pogodę na wybrzeżu Atlantyku i na Półwyspie Iberyjskim, więc tam produkcja spadła.

Podobne
Kalafiory
2018-10-24 18:23
Mało chętnych na kalafiory
Co prawda było już w bieżącym sezonie taniej, ale w szczycie sezonu. Co się stało na rynku kalafiorów?
czytaj więcej
Kalafiory
2018-10-18 13:39
Eksport kalafiorów i brokułów po II. kw. 2018 r.
Wyższy eksport kalafiorów w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS po dwóch kwartałach 2018 roku.
czytaj więcej
Kalafiory
2018-10-17 13:00
Import kalafiorów i brokułów po II. kw. 2018 r.
Wzrost importu kalafiorów i brokułów w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za pierwsze półrocze 2018 roku.
czytaj więcej
Kalafiory
2018-10-15 10:00
Kalafiory – może wreszcie teraz?
Miało być taniej na rynku krajowych kalafiorów, ale w pierwszej połowie października nie bardzo się to udało. Może teraz?
czytaj więcej
Kalafiory
2018-10-01 14:50
Będzie więcej kalafiorów?
To jeszcze nie koniec sezonu polskich kalafiorów, ale już można powiedzieć że w roku bieżącym ceny tych warzyw nie rozpieszczały konsumentów.
czytaj więcej
Kalafiory
2018-09-18 17:00
Kalafiory wciąż wysoko
Kalafiorów na krajowym rynku hurtowym powoli przybywa. Na razie jednak wciąż nie ma mowy o wysypie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.