Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 4 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2607 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Kalafiory – ceny wysokie, ale…

Kalafiory
  |   Źródło:
Początek tegorocznego sezonu polskich kalafiorów przebiega pod znakiem dość wysokich cen. Ale jak ceny te wypadają w porównaniu z latami poprzednimi?

W tym roku wiosna przyniosła niekorzystną pogodę, która negatywnie odbija się na produkcji wczesnych warzyw. Dotyczy to także upraw kalafiorów. Ostatnie tygodnie były chłodniejsze, a przede wszystkim przyniosły ulewne opady deszczu, które w wielu rejonach kraju, zwłaszcza na południu nie tylko spowodowały zmniejszenie plonów, ale wręcz ich zniszczenie.

Ta sytuacja odbija się na realiach cenowych w polskim hurcie warzyw. Ceny kalafiorów zamiast spadać, to w ostatnich dniach zaliczyły korektę w górę. Teraz ceny sprzedażowe tych warzyw w dużym hurcie znajdują się w przedziale 3,20 – 3,80 zł/szt., zależnie od kalibru, jakości i rejonu kraju. To jest o 9,4 procent drożej niż jeszcze na początku bieżącego tygodnia.

Ceny te są znacząco wyższe od tych z analogicznego okresu wielu poprzednich sezonów, co widać na naszym wykresie poniżej. Jednak widać na nim również, że bieżące ceny, chociaż dość wysokie, to nie są rekordowe. W zeszłym roku do końca maja mieliśmy jeszcze większy kryzys podażowy, a ceny przekraczały poziom 4,00 zł/szt.

Podobne
Kalafiory
2019-05-21 19:16
Poprawa podaży kalafiorów
Wystarczyło parę dni i podaż krajowych kalafiorów wyraźnie się poprawiła. Doszło także do poprawy w zakresie jakości tych warzyw.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-05-14 13:46
Kalafiory mają wyraźnie pod górę
W tym roku polskie kalafiory mają wyraźnie pod górę, a winna temu jest oczywiście pogoda. Jak to się przekłada na ceny w hurcie.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-05-07 14:08
Są już pierwsze polskie kalafiory
Na rynek hurtowy trafiły już pierwsze polskie kalafiory. Podaż tych warzyw jest oczywiście na razie ograniczona, ale ceny, co ciekawe, są w zasadzie identyczna jak przed rokiem.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-03-20 15:00
Import kalafiorów i brokułów w 2018 r.
Wzrost importu kalafiorów i brokułów w relacji rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Kalafiory
2019-03-19 13:37
Eksport kalafiorów i brokułów w 2018 r.
Spadek eksportu w kategorii kalafiorów i brokułów. Analizujemy najnowsze dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.