Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Buraki ćwikłowe – Holandia toruje drogę?

2015-12-09 13:00

Względna sytuacja cenowa na hurtowym rynku buraków ćwikłowych pogorszyła się. Względna, bo chodzi o sytuację cenową porównywaną względem tej z analogicznego okresu poprzednich sezonów. Do 25 listopada mieliśmy średnią cenę sprzedażową mytych buraków wyższą od tej z sześciu poprzednich sezonów. Potem zeszła ona poniżej ceny z analogicznego okresu sezonu 2013/2014, a po 7 grudnia także poniżej tej z sezonu 2010/2011.

Opisaną sytuację dobrze widać na naszym wykresie. Ale widać też na nim, że nawet gdyby dalej nie przyszła żadna podwyżka, to i tak obecna cena średnia buraków pozostanie jeszcze długo wyższa od wszystkich innych sezonów.

Może tak się stać, jako że buraki to warzywa, które zazwyczaj charakteryzują się dużą stabilnością cen. Zazwyczaj, ale nie zawsze. Wszak sezon mamy mocno nietypowy – z więcej niż skromnym poziomem zbiorów.

To raz, a dwa – mamy też otoczenie zewnętrzne, w tym rynek holenderski, który jest swego rodzaju markerem dla innych krajów kontynentu, a przynajmniej Unii Europejskiej. A w Holandii ceny buraków drgnęły. Z poziomu 0,18 – 0,21 euro/kg wzrosły one, w ofertach tamtejszych eksporterów, do 0,21 – 0,25 euro/kg. Czy to tylko korekta, czy początek trendu? Niewiadomo. Ale gdyby był to jednak start do kolejnych zwyżek, to niewątpliwie przełozy się to także na ceny w Polsce.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE