Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Buraki? Przydałaby się wreszcie zwyżka

2015-05-07 15:00

Buraki ćwikłowe, u progu maja wyglądają, na tle innych warzyw korzeniowych, pod względem swych cen jak nie przymierzając ubodzy krewni. Czy przed końcem bieżącego sezonu jest jakakolwiek szansa na zmniejszenie tego dystansu?

Że taka szansa jest jak najbardziej realna pokazało to, co działo się na polskim rynku w zeszłym tygodniu, kiedy to nagle zaczął rosnąć popyt na buraki ćwikłowe. A to za sprawą importerów zza naszej wschodniej granicy. Jak to już miało miejsce wcześniej z innymi warzywami, okazało się, że podaż buraków na rynku rosyjskim spadła i konieczny jest import. A ponieważ stan zapasów tych warzyw na Ukrainie nie jest wysoki (w każdym razie jeśli idzie o towar eksportowy), to na polskim rynku pojawili się importerzy z Białorusi.

jednak tym razem ożywienie trwało bardzo krótko i ceny nie zdążył nawet drgnąć. Rosja wprowadziła obostrzenia na swoich granicach i handel wahadłowy uległ zakłóceniu, a Białorusini zniknęli z Polski równie szybko jak się pojawili. W rezultacie ceny sprzedażowe buraków ćwikłowych mytych pozostały, dla dużego hurtu, na poziomie 0,50 – 0,70 zł/kg. producenci mogą liczyć na 0,40 – 0,50 zł/kg.  

O tym, że sytuacja podażowa na rynku buraków zmienia się i to nie tylko lokalnie świadczą też ruchy w cenach za naszą zachodnią granicą. Tam dostępność ładnego buraka również jest już mocno ograniczona. I na przykład w ofertach holenderskich eksporterów taki towar zdrożał przez ostatnie dwa miesiące z 1,50 euro/10 kg do 2,50 euro/10 kg.

O brakach w podaży buraków na rynku rosyjskim też najlepiej świadczą zmiany w cenach. Na początku ostatniej dekady kwietnia oferowano buraki na tamtejszym rynku hurtowym po 13,00 – 18,00 rubli/kg. Teraz ceny są na poziomie 16,00 – 20,00 rubli/kg (1,12 – 1,40 zł/kg). Za 13,00 rubli buraki można kupić ale na Krymie.

Jeśli chodzi o ceny na Ukrainie to były one bardziej stabilne niż w Rosji. Na rynku ukraińskim w zasadzie utrzymał się poziom 3,00 – 3,50 hrywny/kg (0,52 – 0,61 zł/kg). Na rynku hurtowym w Kijowie ceny wzrosły co prawda nawet do 6,00 – 6,50 hrywien/kg, ale dziś spadły do średniego poziomu 4,50 hrywny/kg.

Z oglądu sytuacji międzynarodowej wynika, że zwyżka cen polskich buraków jest nawet całkiem prawdopodobna. jest tylko jedno „ale”… Sytuacja na wschodzie wróci do, nazwijmy to „normy”, z braku lepszego określenia. Wtedy popyt w Rosji przełoży się na popyt na Białorusi, a ten na popyt w Polsce. bez tego cen do końca sezonu pozostaną niskie.

Zobacz więcej: Buraki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE