Co z cenami buraków?
Na łamach portalu fresh-market.pl formułowaliśmy, w lutym bieżącego roku hipotezę o tym, że bieżący sezon dla buraków ćwikłowych będzie rozwijał się według scenariusza pesymistycznego, idąc „tropem” tego, co działo się późną zima i wiosną 2012 roku. Czy coś się zmieniło, co mogłoby skorygować tamtą ocenę.
Przede wszystkim spójrzmy na rozwój cenowy hurtowego rynku buraków. Poniżej przedstawiamy zmiany średniej ceny mytych buraków w bieżącym sezonie (linia czerwona) na tle pięciu poprzednich sezonów.
Jak widać linia krzywej cenowej pozostaje płaska, zbliżona poziomem do tej z okresu luty – marzec 2012 (linia brązowa). Żadnej poprawy w stosunku do stanu z lutego nie ma. Niestety, również i większość informacji napływających z rynku wciąż wspiera raczej scenariusz pesymistyczny.
Przede wszystkim sytuacja w kraju, z więcej niż miernym poziomem popytu. Tu nic się nie zmieniło i co gorsza, nie widać nic, co by zapowiadało zmiany na wiosnę. Wiadomo jednak, że sytuacja na rynku krajowym powiązana jest z potencjałem w sprzedaży za granicę.
Tu jest kilka lepszych informacji, ale chyba nie na tyle lepszych, aby mogły mieć one jakiś realny wpływ na ceny w Polsce. Po pierwsze początek marca przyniósł podwyżki cen buraków na Ukrainie. Tam coraz bardziej we znaki dają się problemy z podażą tych warzyw. Jednak skala tych podwyżek jest mocno ograniczona.
Ceny wzrosły bowiem do poziomu 3,50 – 4,00 hrywny/kg. Niestety, hrywna mocno straciła do złotówki i obecnie 4 hrywny to zaledwie 0,65 zł/kg. Choć tu warto zauważyć na marginesie, że ostatnie dni przyniosły niewielkie umocnienie ukraińskiej waluty, bo obecny kurs średni to 0,1624 zł, a było już poniżej 0,15 zł. Tyle, że aby polskie buraki były naprawdę konkurencyjne i mógł wystartować eksport na Ukrainę, to hrywna musiałaby być znacznie mocniejsza.
A co w Rosji? Tam ceny nie tylko przestały rosnąć, ale nastąpiła wręcz ich korekta w dół. W lutym sięgały one 23,00 rubli/kg, zresztą na początku marca również. Ale to spowodowało wzrost podaży na rynku i teraz ceny są na poziomie 15,00 – 20,00 rubli/kg. Po obecnym kursie daje to 0,94 – 1,19 zł/kg, czyli tyle co w lutym, bo rubel też nieco odbił w górę. Ale różnica jest tu wciąż za mała, a popyt w Rosji wciąż za słaby, aby ruszył na większą skalę handel z Białorusią.
Pozytywną informację jest też to, że wzrosły ceny buraków w Holandii. Oznacza to, iż na rynku europejskim coś się w tym zakresie ruszyło, bo ceny w ofertach holenderskich eksporterów nie zmieniały się od miesięcy. Teraz wzrosły zaś z 0,15 do 0,175 euro/kg.
Zobacz więcej: Buraki