Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ruszyło się w handlu burakiem

2014-01-29 09:00

Ostatnie tygodnie przyniosły poprawę koniunktury w sprzedaży warzyw korzeniowych. Przede wszystkim chodzi tu o marchew, ale nie tylko. Jednak wyglądało na to, że buraki ćwikłowe, które tak dobrze sprzedawały się w grudniu minionego roku tym razem na wzrost sprzedaży się nie załapały.

Rozczarowujący był, jak dotąd poziom eksportu buraków z Polski. W rezultacie sam popyt krajowy nie wystarczył na podtrzymanie grudniowych cen, które sięgały wtedy nawet 1,00 zł/kg. W styczniu ceny te spadły nawet do poziomu 0,70 zł/kg.

jednak w zeszłym tygodniu pojawiły się przesłanki do prognozowania poprawy w sprzedaży również i buraków. Pisaliśmy o tym na portalu fresh-market.pl. Prognozy te oparte były w głównej mierze na zachowaniu się cen buraka na rynku holenderskim, które mogło antycypować podobny rozwój sytuacji na rynku polskim. Pro - wzrostowo, dla cen buraka, zmieniły się też warunki pogodowe.

I bieżący tydzień zdaje się potwierdzać te prognozy. Jak zazwyczaj pierwsze zmiany miały miejsce na Mazowszu, na rynku około warszawskim, skąd wychodzi eksport na wschód. Ceny sprzedażowe buraków bowiem wzrosły tu do poziomu 0,85 – 0,95 zł/kg. Ceny po jakich odbywa się eksport są zaś na poziomie 1,00 – 1,05 zł/kg (sporo zależy tu od kursu euro,, który ostatnio mocno się waha). Jeśli wzrostowa linia trendu popytowego utrzyma się, to ceny pójdą w górę nie tylko na Mazowszu, ale też i w innych rejonach kraju.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE