Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co dalej z cebulą?

2015-10-14 15:00

Na polskim hurtowym rynku cebuli sytuacja cenowa pozostaje nadzwyczaj stabilna. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co dzieje się z cenami innych warzyw. I to, co dzieje się na cebulowym rynku poza naszymi granicami.

W Polsce ceny w ostatnich tygodniach minimalnie zmalały, ale ogólny obraz rynku zasadniczo pozostaje niezmienny. Ceny są znacznie wyższe niż  w zeszłym roku, ale nie przebiły pułapu z analogicznego okresu sezonów: 2013/2014 i zwłaszcza 2010/2011. Widać to na naszym wykresie obrazującym zmiany średniej ceny sprzedażowej cebuli w dużym hurcie.

Obecnie ceny sprzedażowe cebuli kalibrowanej, pakowanej w worki ustabilizowały się w przedziale 0,70 – 0,90 zł/kg. Popyt na rynku świeżym nie jest może bardzo wysoki, ale przy bieżącej podaży nie ma też wielkiego problemu ze zbytem. Wciąż dużo żywszy jest handel w sektorze cebuli do przetwórstwa.

Inaczej jest poza granicami Polski. Co prawda stabilne ceny (18,00 – 22,00 euro/100 kg dla producenta) trzyma Austria, ale już w Holandii cebula zaczęła tanieć. O tym piszemy na łamach portalu fresh-market.pl tutaj.

Zupełnie przeciwny jest trend na cebulowym rynku Ukrainy. Tam cebula bije rekordy cenowe. Jej ceny w hrywnach przekroczyły już poziom z klęskowego roku 2010 i to dwukrotnie. Aktualnie na tamtejszym rynku hurtowym ceny są na poziomie 7 hrywien/kg (1,21 zł/kg). Nawet cena wyrażona w euro (obecnie to 0,28 euro/kg) sięga poziomu ze wspomnianego roku 2010 (pomimo tak dużej przeceny ukraińskiej waluty).

Popyt na cebule na Ukrainie jest ogromny, a podaż ograniczona. Będzie to miało ogromne konsekwencje w kolejnych miesiącach. Również dla Rosji, która kupowała ukraińską cebulę mimo embarga. Oczywiście Rosja sięgnie po import choćby z Egiptu, ale warto wiedzieć, że Egipcjanie mają teraz ze swoją cebulą duże problemy jakościowe. Przekonały się o tym Indie, które sprowadziły dużo egipskiej cebuli (w związku z niską podażą towaru rodzimego), która teraz masowo gnije w indyjskich magazynach.

Obecne ceny cebuli na rosyjskim rynku hurtowym to 9,00 – 16,00 rubli/kg zależnie od jakości i regionu kraju (0,53 – 0,94 zł/kg). To taniej niż przed miesiącem (12,00 – 20,00 rubli/kg). I jak widać w przeliczeniu na złotówki to niewiele. Ale ta sytuacja może się wkrótce zmienić jeśli do Rosji szybko przyjdzie zima. Rosjanie nie mają bowiem bazy przechowalniczej.

Pytanie w którą stronę pójdzie polski rynek cebuli? Za Rosją i Holandią czy też raczej śladem Ukrainy. Na krótką metę możemy być świadkami jakiejś zniżki. Jednak jeśli nawet, to nie będzie ona raczej głęboka i długotrwała. Cebuli jest mało. A ta z dymki, której było relatywnie więcej zaczyna gnić pod łuską i jest to zjawisko dość powszechne. Zresztą powtarzające się już drugi lub trzeci sezon z rzędu. A cebuli z siewu jest naprawdę niewiele, zwłaszcza grubszej. Przy niskiej zaś podaży ceny niskie być nie powinny.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE