Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Holandia – na rynku cebuli robi się nerwowo

Firmy zajmujące się eksportem holenderskiej cebuli maja powody do niepokoju. A przede wszystkim jeden główny powód – marny popyt na ich towar. Bez popytu zaś, wiadomo – nie ma handlu.

Te popytowe kłopoty Holendrów są konsekwencją faktu, iż ceny cebuli w końcówce starego sezonu poszły w górę, a to umożliwiło start sezonu nowego również na relatywnie wysokim poziomie cenowym. W tym roku pierwsze partie cebuli były w Holandii znacząco droższe niż przed rokiem.

Te wysokie ceny zaś zadziałały dwukierunkowo. Po pierwsze producenci w Holandii znacznie chętniej sprzedawali swój towar widząc dobre ceny, co sprawiło, że podaż młodej cebuli szybko rosła. Z drugiej jednak strony sprawiło, że potencjalni importerzy ograniczyli mocno zakupy. Kupcy wiedzą bowiem, że wzrost podaży przy słabym popycie powinien prędzej czy później doprowadzić do zniżki cen cebuli. I na tę zniżkę czekają, chcąc dokonać większych zakupów po cenie dla nich optymalnej – czyli najniższej możliwej.

Stąd coraz większa nerwowość wśród handlowców. Wiedzą, że popyt wzrośnie tylko przy niższych cenach. Do tego nie wystarczy, że ceny te zaczną maleć, bo kupcy będą wciąż czekali. Muszą one się ustabilizować na nowym, niższym poziomie, żeby kupujący uznali, iż nie ma co już dłużej czekać.

Oczywiście nie ma mowy o tym, żeby handel teraz stanął całkowicie. Pewne ilości cebuli z Holandii trafiają do Wielkiej Brytanii, na Karaiby czy na Daleki Wschód. Ale już duzi kupcy z Afryki czekają, mając w zapasie jeszcze „starą” cebulę holenderską. z zeszłego sezonu i własne zbiory. A to właśnie kraje Afryki, takie jak Senegal czy Mauretania mogą szybko zbudować duże zapotrzebowanie na holenderską cebulę. Ale na to trzeba będzie poczekać przynajmniej do sierpnia.

Z informacji płynących z Holandii wynika, że plony cebuli w tym kraju będą na dobrym poziomie. I to mimo suszy, która daje się we znaki i tam. Ale uprawy są dobrze nawadniane. Są też informacje o białej zgniliźnie, która pojawiła się na plantacjach cebuli. Nie wiadomo na razie jednak jaka jest skala problemu.

Zobacz więcej: Cebula

Słowa kluczowe: cebula, eksport cebuli, warzywa, Holandia
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE