Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Indie mogą wstrzymać eksport cebuli

Jak już kilkakrotnie o tym pisaliśmy na łamach portalu fresh – market.pl, cebula w Indiach zajmuje szczególną pozycję na rynku warzyw. Indie są czołowym na świecie jej producentem, ale i jej konsumpcja w tym kraju jest ogromna. Stąd szczególne wyczulenie społeczne na zmiany cen cebuli na indyjskim rynku. Stąd ścisła kontrola rządowa jej eksportu i importu.

A ponieważ w całym kraju ceny cebuli nie przestają rosnąć, rząd indyjski może zostać zmuszony do interwencji na tym rynku. W tym przypadku chodzi oczywiście o wprowadzenie czasowego zakazu eksportu cebuli.

Posiedzenie komisji rządowej zajmującej się tym problemem ma się odbyć już wkrótce. Urzędnicy będą analizowali ostatnie zmiany cen cebuli na krajowym rynku oraz stan jej zapasów w kraju.

Ceny cebuli w ostatnim czasie wzrosły do ponad 40 rupii/kg (około 2,16 zł/kg) na rynku detalicznym. Dynamika tego wzrostu przyspieszyła zwłaszcza po ostatnich obfitych opadach deszczu, które mocno utrudniły transport.

Te opady deszczu w rejonach, gdzie produkuje się cebulę były głównym czynnikiem napędzającym wzrost cen. Uderzyły one w indyjski transport i utrudniły dostawy cebuli. Znacząca poprawa na rynku cebuli spodziewana jest w październiku, gdy na rynek ten trafi towar z nowego zbioru. Zazwyczaj Indie eksportują około 10 proc. swoich zbiorów cebuli.

Słowa kluczowe: cebula, eksport cebuli, Indie
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE