Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Kluczowy okres dla rynku cebuli?

2016-11-23 10:00

Czy cebula może zdrożeć – takie pytanie stawialiśmy na łamach portalu fresh-market.pl na początku listopada (patrz tutaj). Nie straciło ono na aktualności, a wręcz przeciwnie. Patrząc na wykres poniżej, możemy przypuszczać, że nadchodzące tygodnie przełomu listopada i grudnia będą dla rynku cebuli krytyczne.

Warto bowiem zauważyć, że choć zwyżka średniej ceny sprzedażowej dla cebuli w dużym hurcie (rynek świeży) nie zawsze miała miejsce w poprzednich latach, to była niemal regułą w tych sezonach, gdy ceny cebuli w listopadzie były relatywnie niskie. Innymi słowy, gdy na jesieni było tanio, to podwyżka przychodziła wcześniej. Wyjątkiem w naszym zestawieniu jest tylko fatalny sezon 2011/2012, kiedy to nie tylko cebula nie podrożała w omawianym okresie, ale jej średnia cena jeszcze spadła.

A jak wyglądają perspektywy w sezonie bieżącym? Za nami zbiory. Na rynku widać też dość wyraźnie spadek nadpodaży cebuli marnej jakości, która nie mając szans na trafienie do przechowywania musiała szybo znaleźć zbyt. A zatem musiała mieć odpowiednio niższą cenę.

Na rynku świeżym problemem pozostaje ograniczony popyt. Przydałby się tu zwłaszcza dobry eksport. Większy popyt widać w sektorze cebuli na obieranie. Ceny na rynku świeżym pozostają od dłuższego czasu stabilnie. Sprzedażowo za cebule kalibrowana, pakowana w worki jest to 0,28 – 0,40 zł/kg, zależnie od kalibru, jakości i rejonu kraju. Cebula luzem oferowana jest po 0,17 – 0,20 zł/kg.

Sam upływ czasu, który generować będzie koszty przechowywania, powinien wpływać pro zwyżkowo na ceny cebuli. Jednak jak zawsze decydować będzie popyt – tak na rynku świeżym, jak i na rynku przetwórczym, bo są one ze sobą cenowo sprzęgnięte.

I tu wracamy do kluczowego znaczenia kolejnych kilku tygodni. Jeśli ceny pójdą w górę, to możemy oczekiwać podobnego scenariusza jak tez z sezonu 2014/2015. Jeśli jednak podwyżek nie będzie, to bardziej prawdopodobny staje się „zastojowy” scenariusz 2011/2012.

na koniec kilka słów o tym co z cenami cebuli słychać w otoczeniu Polski. Na wschodzie mamy huśtawkę cenową, przy czym można wydzielić niejako dwa nurty. Pierwszy to powolny wzrost cen cebuli najwyższej jakości, drugi to spadek cen cebuli jakościowo marnej. Czas handlu dla tej drugiej się kurczy, stąd upusty mające skusić ewentualnych kupców. W Rosji ceny tej gorszej to poziom 4,00 – 5,00 rubli/kg, tej lepszej do 14,00 rubli/kg.

W Austrii i w Niemczech mamy dość stabilna sytuacje cenową. Od pewnego czasu ceny w Austrii to dla producentów 0,08 – 0,12 euro/kg. W Niemczech 0,10 – 0,14 euro/kg. Na lokalnych rynkach hurtowych ceny są tam na poziomie 0,28 – 0,37 euro/kg. Obok cebuli rodzimej jest wzajemny import (w Austrii cebula z Niemiec i vice versa) oraz w Niemczech cebula z Hiszpanii.

W Holandii po okresie zwyżki mamy teraz stabilizację z tendencja do korekt na minus. Ceny na giełdach cebulowych to 0,12 – 0,14 euro/kg. Jednak Holandia to rynek szczególny, bo nastawiony w dużym stopniu na eksport poza Europe, a tam cykl koniunkturalny wygląda inaczej niż w Europie.

Zobacz więcej: Cebula

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE