Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Francja - wzrósł obszar upraw ziemniaków

We Francji o 3,4 proc. (czyli prawie 4000 ha) wzrósł areał upraw ziemniaka. Podobną tendencję zauważono również w innych krajach grupy NEPG (Stowarzyszenie Producentów Ziemniaków Europy Północno - Zachodniej). Tu wzrost wyniósł 3,8 proc. Pierwsze komentarze w branży dotyczące wzrostu areału upraw ziemniaka mówiły o groźbie nadprodukcji z tym związanej. Ale przebieg wegetacji sprawił, że o żadnej nadprodukcji nie ma mowy.

Lipiec i sierpień to okres, w którym pojawiają się pierwsze oceny dotyczące przebiegu sezonu ziemniaczanego. Również we Francji. Francuska unia producentów ziemniaków UNPT przeprowadziła, w połowie lipca,  badanie na 230 wybranych polach. Jak zwykle w tej fazie sezonu stwierdzono duże zróżnicowanie między stanem upraw na poszczególnych polach (w zależności od regionu, daty sadzenia, rodzaju gleby, odmiany, dostępności wody, obecności nawadniania i innych). Ogólnie jednak zebrane wtedy dane i dane dostępne obecnie stwierdzają, że w bieżącym sezonie wydajność produkcji ziemniaków będzie niska. Szacuje się, że plony będą o 20 proc. mniejsze w porównaniu ze średnią z lat 2001 – 2012. Plony te będą w tym roku o 10 ton na hektarze niższe.

Oczywiście sytuacja będzie na bieżąco monitorowana. Późniejszy zbiór może przyczynić się do tego, że bulwy ziemniaka zdążą jeszcze urosnąć. Ale nie ma już możliwości, że tegoroczne zbiory będą wysokie. Raczej będą na poziomie zeszłorocznym lub nawet niższym. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest wyjątkowo niekorzystna w tym roku pogoda. Najpierw długa zima oraz spóźniona i chłodna wiosna sprawiły, że początek sadzenia ziemniaków znacznie się opóźnił, a pierwsza faza ich wegetacji odbywała się  w niekorzystnych warunkach. Potem przyszły ulewne deszcze w czerwcu, co doprowadziło do nadmiaru wilgoci w glebie. Z kolei od lipca Francja była nękana przez fale upałów, gwałtowne burze i lokalne opady gradu. To wszystko wybitnie nie przysłużyło się uprawom ziemniaka.

UNPT przypomina, że zadowalający rozwój produkcji ziemniaków może być osiągnięty tylko przy zachowaniu równowagi między dostawcami a stroną popytową (z uwzględnieniem rynku wewnętrznego i eksportu). Ważne jest też spełnianie przez producenta oczekiwań odbiorców w zakresie ilościowym i jakościowym. Jest to ważne w takim sezonie, jak bieżący, gdy zapowiada się kolejny rok naturalnej przewagi producenta.

Zobacz więcej: Ziemniaki

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE