Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

„Kosmiczne” ceny kalafiorów

2019-07-30 14:17

Podaż krajowych kalafiorów na polskim rynku pozostaje drastycznie niska. Nie wszędzie jest jednakowo tragicznie, ale nawet tam, gdzie warzyw tych jest odrobinę więcej (na przykład niektóre rejony woj. lubelskiego), nie można mówić nawet o zadowalającym poziomie podaży.

Kryzys spowodowany jest oczywiście pogodą. W zasadzie narastał od ostatniej dekady czerwca. Ostatnio do Polski znów wróciły tropikalne upały, co nie poprawi tej, i tak już kryzysowej, sytuacji. Jak widać na wykresie poniżej średnia cena sprzedażowa kalafiorów w dużym hurcie jest znacznie powyżej poziomów z poprzednich sezonów. W dużym hurcie, w końcówce lipca, ceny sprzedażowe dochodzące, albo i przekraczające 5 zł za sztukę, to poziom wręcz „kosmiczny”.

A jednak w ostatnich dniach ceny odrobinę spadły. Te sprzedażowe, w dużym hurcie, z przedziału 4,50 – 5,60 zł/szt. weszły do przedziału 3,70 – 5,00 zł/szt. (zależnie od kalibru i rejonu kraju). To redukcja średnio o 14 procent. Ale to nie wynik poprawy sytuacji podażowej kalafiora krajowego, a tego, że w Polsce znów pojawiły się kalafiory importowane. Ich ceny tez nie są niskie, ale przy poziomie 4,50 – 5,40 zł/szt. już są konkurencyjne.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE