Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wysyp kalafiorów

2020-10-30 09:00

Sezon krajowych kalafiorów wyszedł już na ostatnią prostą, ale dość dobre warunki pogodowe sprawiły, że mamy wysyp tych warzyw, co zresztą nie jest czymś nadzwyczajnym w tej fazie sezonu. Podaż kalafiorów na hurtowym rynku warzyw świeżych wzrosła w ostatnim czasie wręcz skokowo, a to doprowadziło do spadku, wysokich wcześniej, cen.

Ostatni tydzień był bowiem okresem ograniczonej podaży kalafiora, a jego dostępność na rynku świeżym była pomniejszana przez fakt, że trwa wciąż intensywna kampania skupu tych warzyw do przemysłu. W dużym hurcie średnia cena weszły na poziom 3,80, potem 3,75 zł/szt. Dla porównania – rok wcześniej było to 2,30 zł/szt. Na wykresie poniżej widać, że w okresie tym było wręcz rekordowo drogo.

Teraz się to zmienia. Ceny szybko spadają i obecnie sprzedażowo za kalafiory w kartonie, „na gotowo” jest to 1,80-2,80 zł/szt., zależnie od kalibru i regionu kraju oraz wielkości transakcji. Wydaje się też, że trend zniżkowy jeszcze potrwa, zwłaszcza jeśli utrzyma się korzystna pogoda.  na naszym wykresie widać bowiem, że mimo przeceny o niemal 40 procent, bieżące ceny wcale nie są bardzo niskie i jest jeszcze „przestrzeń” do ich dalszego spadku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE