Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

„Pekinka” – czas na zwyżkę?

2015-11-04 10:00

Ostatni spadek hurtowych cen kapusty pekińskiej zaczął się w okolicach 20 września bieżącego roku. I był to proces bardzo dynamiczny, który sprowadził, w stosunkowo krótkim czasie,  średnią cenę sprzedażową kapusty pekińskiej z rekordowo wysokiego pułapu 3,30 zł/kg do obecnego 1,25 zł/kg, czyli o niemal dwie trzecie (dokładniej 62 procent).

Sprowadził, jak widać na wykresie powyżej, do poziomu, który już nie jest rekordowo wysoki dla tej fazy sezonu (drożej było na początku listopada 2010 roku), ale nie jest też niski. W sześciu pozostałych sezonach prezentowanych na wykresie było taniej.

Obecne ceny sprzedażowe na poziomie 1,00 – 1,50 zł/kg (zależnie od regionu kraju i jakości) nie są więc szczególnie niskie. Ale nie mogą być satysfakcjonujące dla producentów, bo podaż „pekinki” w tym sezonie jest gorzej niż słaba. A dokładniej podaż kapusty o przyzwoitej jakości jest słaba, a nawet bardzo słaba. Są regiony kraju, gdzie wydajność jest nawet poniżej 50 procent normalnego sezonu.

To zaś oznacza, że okres zniżkowy dla cen kapusty pekińskiej powinien już się kończyć, a wkrótce powinien zacząć się trend przeciwny. Czy tak faktycznie jest? Na razie widać, że ceny w hurcie ustabilizowały się. I to nie tylko w dużym hurcie, który z natury rzeczy jest stabilniejszy, ale też w małym hurcie. A nawet, na niektórych giełdach pojawiły się impulsy wzrostowe dla cen kapusty pekińskiej (Bronisze, Kalisz). Czyżby to były te „pierwsze jaskółki” bardziej gruntownej zmiany?

Niska podaż ładnej „pekinki” na naszym rynku mogłaby to sugerować, jak też koleje zmian cenowych w sezonie 2010/2011, który również charakteryzował się niską podażą. Nieco mniej optymistyczne wskazówki płyną z rynków zagranicznych. Na wschodzie jest albo stabilnie – jak w Rosji, albo lekko spadkowo – jak na Ukrainie. Na rynku rosyjskim ceny przyzwoitej kapusty pekińskiej „na gotowo” zaczynają się od 25,00 rubli/kg (1,55 zł/kg). Na rynku moskiewskim ceny przekraczają 50,00 rubli/kg (3,10 zł/kg). Stabilnie, ale drogo.

Na Ukrainie, jak wspomniano wyżej, ceny „pekinki” lekko dołowały. Ale też nie wszędzie. We Lwowie utrzymują one od kilku dni poziom 11,00 hrywien/kg (1,84 zł/kg), a jeszcze dwa tygodnie temu było to średnio 9,00 hrywien/kg. Taniej jest natomiast w Kijowie i tam ceny spadły o hrywnę – dwie na kilogramie do obecnego poziomu średniego 6,00 hrywien/kg (1,00 zł/kg).

Bardziej zdecydowanie taniała „pekinka” na zachodzie Europy. W Holandii, w ciągu ostatnich kilku dni ceny spadły z 5,50 – 6,00 euro/10 kg do 4,50 – 5,50 euro/10 kg w eksporcie. Daje to średnią cenę 0,50 euro/kg, czyli 2,13 zł/kg (tu polski rynek „pekinki” wsparty jest przez silne euro i słabą złotówkę). W niemieckich ofertach eksportowych jest to 6,00 – 7,00 euro/10 kg. Daje to średnią cenę 0,65 euro/kg, czyli 2,76 euro/kg.

Jak widać trendy zagranicą nie są zwyżkowe, natomiast bieżący poziom cen (nawet po zniżkach), tak na wschodzie jak i na zachodzie kontynentu jest wciąż wysoki. A to oznacza większą konkurencyjność dla naszej kapusty i daje pewną przestrzeń do wzrostu cen. Nawet przy ograniczonym popycie.

Zobacz więcej: Kapusta pekińska

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE