Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Wojna psychologiczna o „pekinkę”

2014-03-10 13:35

Bo obiektywne czynniki wpływające na sytuację rynkową to jedna strona medalu. Tu poruszamy się w sferze łatwo weryfikowalnych faktów: kurs rubla. popyt w Rosji, podaż w Polsce, jakość kapusty w chłodniach. Ale każdy medal ma dwie strony. Ten „pekinkowy” też.

Ta druga strona medalu to strona psychologiczna. Nie tak namacalna jak sfera faktów. I ten psychologiczny aspekt sytuacji rynkowej wykorzystywany jest również w strategiach handlowych. A ostatnio przybrał wręcz rozmiary wojny psychologicznej na rynku kapusty pekińskiej.

O tym, że spadek wartości rubla spowodował osłabienie eksportu na wschód wszyscy wiedza, w tym producenci kapusty pekińskiej. Oczywiście takie czynniki sprzyjają wzrostowi niepewności na rynku. A jak jest duża niepewność, to można ją wykorzystać. Na przykład do ugrania niższej ceny.

I dlatego trzeba odróżniać niezaprzeczalne fakty, od prób ich psychologicznego rozgrywania. Oczywiście ceny kapusty pekińskiej cofnęły się nieco, a potem ustabilizowały pod wpływem niekorzystnej sytuacji w Rosji. Ale trzeba pamiętać, że importerzy będą tę sytuację eksploatowali do maksimum pod kątem uzyskania niższych cen. To całkiem naturalne.

I w takiej sytuacji informacja, że ktoś, gdzieś kupuje lub nawet, ze sprzedaje kapustę pekińską po 1,20 zł/kg jeszcze nic nie znaczy. Nie wiemy jaka to była ilość i jaka była jakość tej kapusty. A to czynniki równie ważne. Poza tym pamiętajmy ,że jedna jaskółka wiosny nie czyni”, a nawet pięć jaskółek.

A co widać na rynku? Znów jedni krzyczą głośno „będzie jeszcze taniej”, drudzy „wcale nie tanieje, tylko drożeje”. To oczywiste. Każdy dba o swój interes, tylko nie wolno dać się ponieść fali – czy to strachu, czy też euforii. Lepiej odwołać się do faktów. A te mówią, że oprócz strony popytowej jest też strona podażowa. I tu widać, że ładnej „pekinki” w eksportowej jakości jest mało. A jak towaru jest mało, to nie może być on tani. I kupiec w Rosji się na niego znajdzie, tylko trzeba dłużej poczekać, aż rynek się uspokoi.

Słowa kluczowe: kapusta pekińska, eksport, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE