Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Co dalej z cenami białej kapusty?

2016-08-11 13:00

Sytuacja na krajowym rynku białej kapusty na pewno nie wygląda różowo z punktu widzenia producentów. Ceny do rekordowych nie należą, popyt jest ograniczony, a do tego wciąż są problemy z jakością – następstwo kapryśnej pogody i masowych porażeń tantnisiem.


Ale też trzeba pamiętać, ze rzadko zdarzają się sezony z cenami białej kapusty na poziomie złotówki za kilogram w sierpniu. A obecny poziom średniej ceny sprzedażowej 0,34 zł/kg wcale nie należy do najniższych. Widać to na naszym wykresie poniżej.



Patrząc na to zestawienie widzimy, że wśród ośmiu prezentowanych wcześniejszych sezonów, tylko cztery miały średnią cenę w dniu 11 sierpnia wyższą od obecnej. Cztery, a więc dokładnie połowa z ujętych w zestawieniu. Przy czym wyraźnie wyższą cenę (w okolicach 1 zł/kg) miały dwa sezony: 2010/2011 i 2013/2014. W zeszłym roku w dniu 11 sierpnia było to 0,58 zł/kg, ale wówczas już działały efekty długotrwałej suszy i średnia cena białej kapusty rosła, osiągając poziom złotówki przed końcem miesiąca.


W pozostałych czterech sezonach ujętych na wykresie ceny były niższe niż obecnie, a w dwóch z nich (2011/2012 i 2012/2013) średnia cena 11 sierpnia była poniżej pułapu 0,25 zł/kg. Jednak to zapewne marne pocieszenie dla producentów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę plony. Z wstępnych oszacowań wynika bowiem, że choć generalnie będzie lepiej niż rok temu, to zbiory kapusty nie będą wcale rekordowe. W każdym razie mają być niższe niż w roku 2014. A niższe zbiory, nawet przy nie najniższej cenie, oznaczają gorszą rentowność uprawy.


A jak rysują się perspektywy cenowe na kolejne tygodnie? Raczej bez rewolucji. Na plus można zapisać fakt, że ceny zdołały się ustabilizować. Natomiast perspektywy zwyżki tych cen są nikłe. Historia poprzednich sezonów pokazuje, że okres lata i jesieni tylko w wyjątkowych przypadkach przynosi zwyżkę cen – najczęściej dzieje się to w warunkach silnego ograniczenia podaży (jak w zeszłym roku z powodu suszy). Teraz nic takiego się nie zapowiada.


Raczej nie należy także oczekiwać skokowego wzrostu popytu, w tym popytu na eksport. Na wschodzie, póki co kapusty jest dużo, a jej ceny są relatywnie niskie, choć na przykład w Rosji wyższe nieco niż u nas. Na rynku polskim jest to teraz sprzedażowo 0,28 – 0,40 zł/kg. W Rosji jest ona oferowana po 8,00 – 13,00 rubli/kg (0,47 – 0,76 zł/kg). Na Ukrainie ceny kapusty odbiły nieco w górę i teraz w hurcie jest to 2,20 – 2,30 hrywny/kg (0,34 – 0,35 zł/kg), a na Białorusi 2100 – 3800 rubli/kg (0,38 – 0,68 zł/kg).


W dłuższej perspektywie trudno jest jeszcze prognozować. Ważne co przyniesie główny, jesienny zbiór i to w całej Europie. Ważnym czynnikiem jest tu pogoda. Ale jeśli aura nie namiesza, to raczej będziemy mieli do czynienia z „typowym” sezonem i na wyraźniejszy wzrost cen trzeba będzie poczekać co najmniej do stycznia.

Zobacz więcej: Kapusta

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE