Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kapusta czerwona stabilniej

2013-11-05 07:00

Tak, jak już pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl, o wiele gorzej wiodło się pod względem cen kapuście pekińskiej i kapuście białej. Ceny kapusty czerwonej również mocno dołowały, zwłaszcza we wrześniu. Jednak, gdy spojrzymy na wykres poniżej, od razu możemy zauważyć, iż pomimo tak znacznych spadków, ceny te i tak wciąż utrzymują się na znacznie wyższym poziomie niż w dwóch poprzednich latach.

Wtedy, od początku sezonu ceny były bardzo niskie. Średnia cena w dużym hurcie wahała się między 0,45 a 0,60 zł/kg rok temu i 0,30 a 0,45 zł/kg dwa lata temu. W bieżącym sezonie realia są zupełnie inne. Na początku września cena średnia wynosiła aż 2,50 zł/kg, teraz jest na poziomie 1,10 zł/kg. To ponad dwa razy mniej. Ale i tak dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Obecnie ceny sprzedażowe kapusty czerwonej znajdują się w przedziale 1,00 -  1,20 zł/kg, ceny skupu zaś zaczynają się od 0,80 zł/kg. Do tej pory ceny spadały ze względu na rosnącą podaż kapusty (czas głównych zbiorów), oraz ze względu na pewne osłabienie popytu. Większa podaż, nie tylko w Polsce to również ostrzejsza konkurencja na rynku międzynarodowym. W Holandii ceny też spadły. Na początku października tamtejsi eksporterzy oferowali kapustę czerwoną po 7,00 euro/25 kg, teraz jest to 6,20 – 6,25 euro/25 kg.

A co będzie z cenami czerwonej kapusty w listopadzie. Z dużą dozą pewności można zakładać, że ceny się ustabilizują. Już w październiku dynamika trendu spadkowego wyraźnie słabła. Poza tym nawet w tak kiepskich sezonach, jak dwa poprzednie, gdy nie było już na rynku kapusty, która nie mogła trafić do magazynów i musiała być szybko sprzedana, to ceny wyraźnie się usztywniały. Tak najpewniej będzie i w sezonie bieżącym.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE