Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Kapusta czerwona znów słabiej

2013-12-02 17:47

Cena średnia kapusty czerwonej w dużym hurcie umocniła się nieznacznie w drugiej połowie listopada (z poziomu 1,00 zł/kg na 1,05 zł/kg), po czym się ustabilizowała. Można było mieć nadzieję, że ta korekta to odbicie w górę od poziomu minimum dla bieżącego sezonu.

Niestety taki wniosek był przedwczesny. Stosunek podaży do popytu dla tej kapusty wciąż pozostaje niekorzystny, a to ma negatywne przełożenie na ceny. Ostatnie kilka dni dobrze to pokazało. W centrum kraju kapusta czerwona sprzedawała się tak słabo, że w skupie ceny spadły do nawet 0,70 zł/kg. Podobnie rzecz się ma z sytuacją w Małopolsce.

Jak nietypowa jest sytuacja cenowa w bieżącym sezonie dobrze pokazuje wykres ceny renie w dużym hurcie. Zazwyczaj jest on dość płaski, jako że we wrześniu ceny już się zaczynają stabilizować. W tym roku było zupełnie inaczej. Na początku kapusty było jeszcze mało i była ona droga. Podaż uległa znacznej pprawie dopiero w kolejnych miesiącach.

Wygląda więc na to, że minimum cenowe może jeszcze być przed nami (tak, jak w roku 2011, gdy ceny spadały jeszcze w końcówce grudnia). W każdym razie ceny kapusty czerwonej mimo, że ostro spadały i tak są znacznie wyższe niż w poprzednich latch. Można powiedzieć, że kapusta ma z czego tracić, ale dla producentów nie będzie to pocieszeniem. Generalnie wygląda na to, że na wyklarowanie się sytuacji musimy poczekać do stycznia.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE