Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Sezon kapusty włoskiej na finiszu

2016-04-08 10:00

W dużym hurcie sezon włoskiej kapusty już się w zasadzie skończył. Do poważnego handlu nie ma ani ilości tego warzywa, ani towaru odpowiedniego jakościowo. Zresztą podaż włoskiej kapusty jest już na tyle mała, że i w małym hurcie handel nią nie jest już zbyt duży.

Zwłaszcza, że w tej końcówce nie zmienił się kluczowy czynnik, czyli popyt. Popyt, który pozostawał od dość dawne na mocno ograniczonym poziomie. I który trzymał ceny nisko i stabilnie od dłuższego czasu. Dopiero w ostatnich dniach nieco wyraźniej ceny te ruszyły w górę, ale przyczyn tego należy szukać zdecydowanie po stronie szybko malejącej podaży.

Obecnie ceny sprzedażowe kapusty włoskiej o przyzwoitej jakości to przedział 1,80 – 2,30 zł/kg, zależnie od regionu kraju. To znacznie taniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Wtedy kapusta włoska miała mocną końcówkę i jej ceny dynamicznie rosły. W okolicach 8 kwietnia było to przeciętnie 2,40 – 2,50 zł/kg.

Ta mocna końcówka, w połączeniu z kiepską pogodą na wiosnę zeszłego roku sprawiły, że początek bieżącego sezonu charakteryzował się dużymi nadziejami producentów na korzystny układ cen i dobry sezon. Rzeczywistość okazała się nieco inna. Cenowo nie aż tak różowa. Choć rzut oka na wcześniejsze lata pokazuje, że ceny w sezonie 2015/2016 należały do tych wyższych.

Owszem, bywały lepsze końcówki sezonu, jak choćby wspomniany zeszły rok lub wiosna 2013 lub 2010 roku. Ale generalnie przebieg cen w całym sezonie był przynajmniej nie gorszy od przeciętnej z ostatnich lat, a nawet wydaje się, iż było nieco powyżej tej średniej. problem w tym, że oczekiwania producentów były bardziej optymistyczne. Właśnie ze względu na bardzo dobry koniec sezonu 2014/2015 i na słabe zbiory zeszłej jesieni.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE