Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Lepsze czasy dla ogórków szklarniowych?

2015-06-25 18:14

Na generalną zmianę trendu spadkowego cen ogórków szklarniowych jest oczywiście wciąż za wcześnie. Na wykresie poniżej widać wyraźnie, że ta najogólniejsza tendencja zniżkowa trwa od marca aż do sierpnia. Na razie zatem możemy mówić tylko o ewentualnym krótkookresowym przerwaniu trendu spadkowego i korekcie cen w górę.

Ale dla producentów ogórka niewątpliwie i tak odmiana jest pożądana i będzie przyjęta z zadowoleniem. Od początku czerwca ogórki szklarniowo mocno traciły na wartości. Ze średniej ceny 2,50 zł/kg ogórki krótkie zeszły do 1,05 zł/kg (długie analogicznie). To spadek o blisko 60 procent i na początku trzeciej dekady bieżącego miesiąca przez chwilę znalazły się na poziomie najniższym na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Ale rynek ogórków ma to do siebie, że dynamika cen jest na nim bardzo duża i potrafią one wchodzić w częste wahania i to o całkiem sporych amplitudach. Nie zmienia to ogólnego trendu, ale w krótkich okresach potrafi go wydatnie modyfikować.

Obecnie ceny ogórków krótkich wzrosły do poziomu 1,20 – 1,60 zł/kg. To daje średnią 1,40 zł/kg i wzrost od wspomnianego minimum 1,05 zł/kg o jedną trzecią. Z ogórkami długimi jest podobnie – ich ceny wzrosły przez ostatnie dwie doby z poziomu 0,80 – 1,30 zł/kg do 1,20 – 1,50 zł/kg.

To wynik nie tylko i nie tyle poprawy w popycie na te warzywa, choć poprawa pogody sprzyja wzrostowi zainteresowania konsumentów ogórkami. W większej mierze gra tu rolę fakt, że z rynku znika ogórek z wcześniejszych nasadzeń, tańszy i już słabszej jakości, a zaczyna wchodzić ten z nasadzeń późniejszych – droższy. Jak będzie dalej z cenami ogórków – czy jeszcze zaliczą znaczącą zniżkę, czy też raczej będą oscylować w okolicach średniej na poziomie 1,30 – 1,50 zł/kg – to w dużej mierze zależy od kombinacji pogody w okresie letnim i popytu, w tym tego płynącego z zagranicy. A tu trzeba pamiętać, że Rosja właśnie przedłużyła embargo na kolejne pół roku. Zostaje Białoruś i nasz główny odbiorca z zachodu – Niemcy.

Zobacz więcej: Ogórki zielone

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE