Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Pietruszka bez poprawy

2019-10-17 12:57

Hurtowe ceny pietruszki dołowały w sierpniu i we wrześniu. Skutek jest taki, że są one obecnie na dość niskim poziomie. Można powiedzieć, że na bardzo niskim, biorąc pod uwagę to, że mamy drugi rok z rzędu słabych zbiorów. Uczestnicy rynku są zgodni, że całkowite zbiory polskiej pietruszki w tym roku będą gorsze od zeszłorocznych.

A jednak, co widać na naszym wykresie poniżej, w bieżącym sezonie pietruszka jest dużo tańsza niż rok temu. Skąd ta różnica, skoro dane o zbiorach sugerują, że powinno być co najmniej równie drogo jak wówczas? Obecne ceny sprzedażowe mytej pietruszki to w dużym hurcie 1,60-2,60 zł/kg, co daje średnią 2,10 zł/kg, podczas gdy rok temu było to 3,75 zł/kg, a więc prawie 79 procent drożej niż obecnie.

Nie pierwszy raz widzimy, że co innego wielkość zbiorów, a więc i podaż danego warzywa w skali całego sezonu, a co innego sytuacja bieżąca. Zbiory pietruszki są niskie, ale w chwili obecnej dostępność tego warzywa na rynku jest relatywnie wysoka. Zwłaszcza, że popyt Ne nie powala. Dlaczego tak się dzieje?

Swój towar oferują też rolnicy, którzy weszli w uprawę pietruszki w tym roku skuszeni zeszłorocznymi cenami. Nie mają możliwości jej przechowania, zależy im na szybkiej sprzedaży. Poza tym duża część pietruszki, która na bieżąco trafia na rynek, to towar słabej jakości. Też do szybkiego zbycia po niższych cenach.

Stąd też i optymizm wielu producentów, że gdy ten towar przewinie się przez rynek, sytuacja się „znormalizuje”. Bieżąca podaż będzie obejmować towar z magazynów, którego jest mało, a więc ceny powinny zacząć iść w górę.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE