Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pietruszka – lepiej, ale to wciąż nie to

2017-01-23 13:00

Sytuacja na hurtowym rynku pietruszki nie jest już Az tak fatalna, jak w grudniu zeszłego roku. Z drugiej jednak strony wciąż daleko do cen, które obowiązywały w trzech ostatnich sezonach.

Obecne ceny sprzedażowe mytej pietruszki to w dużym hurcie przedział 1,30 – 2,00 zł/kg. Jak zwykle mamy znaczne rozbieżności cenowe. Także ze względu na rejon kraju, ale przede wszystkim w grę wchodzą różnice jakościowe. To dość typowe dla pietruszki i przekłada się bezpośrednio na poziom ceny średniej.

Tak bywa co sezon, choć w różnym stopniu. W tym roku dominuje na rynku pietruszka jakościowo przeciętna i słaba, ale użycie przez nas średniej arytmetycznej, a nie ważonej niejako maskuje ten problem. W każdym razie, co widać na naszym wykresie powyżej, obecna cena średnia 1,65 zł/kg, chociaż o 32 procent, a więc niemal jedną trzecią, wyższa od tej z końcówki grudnia, to i tak wypada bardzo słabo na tle cen z poprzednich lat.

W naszym zestawieniu widać, że tylko w dwóch sezonach było gorzej – w styczniu 2012 i 2013 roku. Trzy sezony bezpośrednio poprzedzające obecny były dla cen pietruszki znacznie korzystniejsze. Choćby rok temu – w styczniu średnia cena sprzedażowa sięgała 3,20 zł/kg.

A jakie są perspektywy na to, że sytuacja jeszcze się poprawi? Oględnie mówiąc nienajlepsze. To znaczy pietruszka będzie drożeć, zwłaszcza jeśli utrzyma się mroźna pogoda. Ale pietruszki jest dużo, popyt na nią na razie nie imponuje, więc ceny pozostaną dużo niższe niż rok czy dwa lata temu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE