Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Ceny selerów na huśtawce

2016-05-16 13:00

Końcówka sezonu na krajowym rynku selerów ma imponujący, pod względem cenowym, przebieg. Dynamika majowego trendu zwyżkowego dorównywała tej z analogicznego okresu lat 2010 i 2011. Dobrze to widać na naszym wykresie.

Od początku maja do punktu w tym miesiącu maksymalnego cena średnia mytych selerów wzrosła o 34,5 procent. Skumulowany wzrost z kwietnia i maja razem to aż 80,5 procent. Ta dynamiczna tendencja sprawiła, że mytych ceny selerów w dużym hurcie znalazły się na poziomie 3,50 – 4,00 zł/kg, a lokalnie nawet dochodziły w zeszły czwartek do 5,00 zł/kg.

Jak to się przełożyło na relację popyt – podaż? Ceny selerów rosły ze względu na niską podaż tych warzyw, zwłaszcza tych w dobrej jakości. To właśnie podażowa luka napędzała tak gwałtowny proces wzrostu ich cen. Jednak gdy ceny te wzrosły do tak wysokiego poziomu, nagle na rynku bieżąca podaż selerów zaczęła szybko rosnąc. Okazało się, że są rezerwy, zapewne trzymane właśnie na taką okazję.

Zmiana podaży była na tyle znacząca, że w końcówce minionego tygodnia doprowadziła ona do korekt cenowych. W dużym hurcie ceny znalazły się w przedziale 3,40 – 3,80 zł/kg. Wydaje się jednak, że to jest właśnie korekta, a nie odwrócenie trendu. Rezerwy, które trafiły na rynek nie są duże i wkrótce sytuacja wróci do stanu poprzedniego, a ceny selerów jeszcze podciągną w górę.

Tym bardziej, że rekordowy wzrost cen selerów to nie tylko specyfika polskiego rynku warzywnego. To samo dzieje się w innych krajach europejskich, bo zbiory selerów w 2015 roku wypadły słabo w niemal całej Europie. W Holandii ceny wzrosły do 0,60 -0,70 euro/kg (2,64 – 3,08 zł/kg). W maju selery drożały tam błyskawicznie, bo w tempie nawet 5 centów na tydzień, gdzie normalnie jest to wzrost w skali miesiąca.

Zobacz więcej: Seler korzeń

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE