Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Podaż selerów szybko rośnie

2016-08-03 10:00

W lipcu mieliśmy w kraju o wiele lepsze warunki agrometeorologiczne niż w czerwcu. Zaowocowało to przyspieszeniem wegetacji warzyw, w tym również selerów. To zaś przełożyło się na szybsze tempo przyrostu podaży selerów na krajowym rynku hurtowym.

Jakie były konsekwencje cenowe takiego rozwoju sytuacji? Nie trudno zgadnąć. Przy stabilnym popycie (który latem nie jest szczególnie wysoki) ceny musiały pójść w dół. I tak tez się stało. Obecnie ceny sprzedażowe mytych selerów są w dużym hurcie na poziomie 1,70 – 2,40 zł/kg. Daje to średnią 2,05 zł/kg.

To poziom aż o 41,4 procent niższy niż w połowie zeszłego miesiąca (średnia 3,50 zł/kg. To również przepaść jeśli zestawić obecną cenę średnią z tą sprzed roku. Wówczas na początku sierpnia było to 3,30 zł/kg. Mamy więc w relacji rok do roku spadek o 37,9 procent. Dobrze to widać na naszym wykresie poniżej.

Na wykresie tym widać coś jeszcze. Kolejne tygodnie również upłyną najpewniej pod znakiem trendu zniżkowego. Tak zachowywała się cena średnia w zdecydowanej większości poprzednich sezonów. Oczywiście bardzo ważna jest tu pogoda, ale musiałoby dojść do bardzo poważnych jej perturbacji, aby taki spadkowy trend został wyhamowany. Patrząc na to co działo się w poprzednich latach raczej należy oczekiwać zniżki trwającej przynajmniej do początku września i to zniżki dynamicznej.

Słowa kluczowe: selery, ceny selerów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE