Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Trudny czas dla selerów

2018-02-19 13:00

Polska jest największym producentem selerów w Europie. Produkuje się je w naszym kraju na powierzchni ponad 4 tys. ha. A jednak w handlu na rynku europejskim nie mamy w tym sektorze dominującej pozycji. Potęga jest tu, jak w przypadku wielu innych warzyw, Holandia.

Tam produkcja selerów dynamicznie rośnie od ponad dziesięciu lat. W roku 2017 areał uprawy selera osiągnął w Holandii poziom 1900 ha, o prawie 12 procent większy niż rok wcześniej. A ponad 95 procent holenderskiej produkcji tego warzywa wędruje na eksport. Głównym zaś obszarem, na który ten eksport jest ukierunkowany to Europa Środkowa ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

Doskonale widać to w bieżącym sezonie, w którym nasze zbiory selera były wysokie. Podaż krajowej oferty jest na polskim rynku wysoka, a mimo to eksport z Holandii idzie i to z coraz większym natężeniem. Nic dziwnego więc, że dla polskich selerów nastał trudny czas.

Nasz eksport tego warzywa kuleje, a import napływa. Słabo jest z popytem w przetwórstwie, a sam rynek świeży to daleko za mało. Buduje się więc coraz większa presja na ceny. Presja, która na razie doprowadziła do korekty. Ceny sprzedażowe selerów mytych zeszły ostatnio w dużym hurcie z przedziału 1,20 – 1,60 zł/kg do 1,20 – 1,50 zł/kg, czyli średnio o 3,8 procent, chociaż de facto przecena była większa, bo ceny z górnej granicy przedziału to rzadkość. Istotne jest to, że obniżka ta, choć niby niewielka, ale sprowadziła średnią cenę sprzedażową poniżej poziomu z zeszłego roku. Po raz pierwszy od sierpnia. Jeśli popyt się nadal nie poprawi, niewykluczone są kolejne zniżki. A to przecież czas, w którym selery powinny już drożeć, a nie tanieć.

 

wykres

 

Zobacz więcej: Seler korzeń

Słowa kluczowe: selery, ceny selerów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE