Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

„Pekinka” – co nas może czekać

2015-12-29 14:00

Co się będzie działo po Nowym Roku na polskim rynku kapusty pekińskiej? Kapusta ta będzie drożeć – można odpowiedzieć najkrócej. Zwyżka cen „pekinki” jest pewna, powtarza się przecież corocznie, ale nie tylko sam ten fakt ma znaczenie. Pytanie bowiem jak mocno i z jaką dynamiką ten proces będzie się odbywał?

O tym, że druga połowa sezonu przynosi zawsze wzrost cen „pekinki” dowodnie informuje nas powyższy wykres, przedstawiający zmiany jej średniej ceny sprzedażowej (z opakowaniem) na przestrzeni ostatnich kilku sezonów. Ale widać też na nim, że czasem tendencja wzrostowa zaczyna się szybko i jest dynamiczna (sezon 2010/2011), czasem zaś wzrost cen przychodzi później, a nawet bardzo późno (sezon 2012/2013) i bywa bardzo słaby (sezon 2011/2012).

Czego zatem można oczekiwać w okresie styczeń – maj 2016 roku? Oczywiście trudno tu o pewność. Na rynek działa tak duża liczba różnorodnych czynników, iż nasza predykcja z konieczności musi być bardzo ogólna i obarczona wysokim wskaźnikiem niepewności. Sam czynnik pogodowy może radykalnie wszystko odmienić w bardzo krótkim okresie czasu.

Jednak zakładając brak ekstremów pogodowych i innych, można pewne przypuszczenie sformułować. Biorąc pod uwagę informacje o wielkości plonów i stanie bieżącym zapasów kapusty należy oczekiwać wystąpienia luki podażowej. Na razie, zwłaszcza przy ograniczonym popycie, kapusty pekińskiej jeszcze tak bardzo nie brakuje i ceny utrzymują stabilny poziom.

Ale już wiadomo, że dobrej jakości „pekinki” jest mało, choć różnie to wygląda w różnych regionach kraju. Do tego wiele opinii wskazuje na fakt, że kapusta ta będzie się dość słabo przechowywać. To zaś sugeruje, że luka podażowa wystąpi dość wcześnie, a z racji pogarszającej się jakości towaru w chłodniach, będzie się ona dynamicznie powiększać.

Dynamikę tę powiększy dodatkowo popyt. Wiemy już bowiem, że w grudniu zaczął się wzrost cen kapusty pekińskiej w Rosji. Wzrost napędzany niską podażą. W małym hurcie w Sankt Petersburgu ceny niemal dobiły do 100 rubli/kg (około 5,32 zł/kg). W dużym hurcie jest to już poziom do 50 rubli/kg (2,66 zł/kg). W Polsce ceny sprzedażowe są na poziomie 1,30 – 1,60 zł/kg za ładny towar.

Można zatem przewidywać, iż po 10 stycznia zacznie się ruch w handlu „pekinką”. Początkowo wzrost cen będzie ograniczony. Może się on posuwać po linii średniej ceny z sezonu 2013/2014. Oznaczałoby to w pierwszym tygodniu marca średnią cenę sprzedażową na poziomie 2,00 zł/kg. Jednak im dalej, tym dynamika trendu wzrostowego powinna przybierać na sile wraz z szybkim kurczeniem się zapasów. A wtedy zmiany cenowe mogą „przeskoczyć” ze ścieżki sezonu 2013/2014 na ścieżkę sezonu minionego – 2014/2014 z bardzo ostrą zwyżką w końcówce.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE