BOGUCHWAŁA 2007
W dniach od 6 do 7 października w Boguchwale koło Rzeszowa odbyła się Jesienna Giełda Ogrodnicza. Organizatorem giełdy był Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Pokazano dorobek sektora rolno – spożywczego na Podkarpaciu. Program obejmował: seminaria na temat borówki wysokiej, uprawy winorośli oraz florystyczne nowości. Podsumowano regionalne konkursy. Zwiedzających interesowały wystawy warzyw, owoców, kwiatów, materiału szkółkarskiego, przetworów, miodów, maszyn i urządzeń, rękodzieła.
Źródło: fresh-market.pl
Brytyjsko Polskie Forum Branży Rolno-Spożywczej
Zorganizowane po raz drugi forum przyciągnęło przedstawicieli polskich firm, które zamierzają wejść na brytyjski rynek rolno-spożywczy. W celu ułatwienia nawiązania pierwszych kontaktów, organizatorzy przygotowali spotkania biznesowe z firmami brytyjskimi oraz sesję, na której przedstawiono najważniejsze aspekty prowadzenia działalności handlowej w Zjednoczonym Królestwie.
Wśród poruszanych tematów były m.in.:
- Jak dostosować produkt do oczekiwać klientów brytyjskich;
- Kwestie podatkowe związane z eksportem żywności do Wielkiej Brytanii;
- Pozyskiwanie funduszy na rozwój przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej;
- Wymagania jakościowe stawiane polskim dostawcom eksportującym do Tesco UK.
Dla przedstawicieli brytyjskich firm, które chcą rozpocząć sprzedaż swoich produktów w Polsce zorganizowano sesję w języku angielskim.
Otwierający konferencję Konsul Generalny Ambasady Wielkiej Brytanii Paul Fox uznał zorganizowanie jej za trafne posunięcie, gdyż w ciągu ostatnich lat handel pomiędzy dwoma krajami zwiększył swoją aktywność, czego przyczyną w dużej mierze jest przesiedlanie się Polaków do Wielkiej Brytanii. Według szacunków jest ich ok. 500 tys.
Wielka Brytania jest teraz czwartym w kolejności partnerem handlowym Polski. Jej eksport do Polski w zeszłym roku osiągnął wartość 2,5 miliardów euro, a z Polski do Zjednoczonego Królestwa aż 4,5 miliarda euro. Jednym z głównych sektorów, który przyczynia się do tej wartości to branża rolno-spożywcza. Współpraca między dwoma krajami kwitnie.
Tesco zainwestowało w Polsce 1,3 miliarda dolarów w ciągu ostatnich 12 lat. W pierwszym kwartale tego roku wartość wyeksportowanej polskiej żywności do Wielkiej Brytanii wyniosła ponad 100 milionów euro. (produkty sprzedawane przede wszystkim przez sieci marketów Tesco i Sainsbury's). Obecnie Tesco oferuje 150 polskich produktów, a Sainsbury’s 80. Eksport szkockiej Whisky do Polski osiągnął w 2006 roku wartość 270 milion złotych. Wielka Brytania jest państwem, które ma jeden z najwyższych poziomów standardów jakości i higieny produktów spożywczych. Polskie firmy są w stanie sprostać tym wymaganiom i zająć dobrą pozycję na rynku. Polacy stają się bogatsi, co oznacza że mogą kupować więcej, także produktów brytyjskich. Stąd chęć wejścia firm z Wysp Brytyjskich na polski rynek. Paul Fox określił forum jako dobrą okazję do podzielenia się doświadczeniem, by zrozumieć lepiej drugą stronę, z którą chce się współpracować.
Forum odbyło się 08.11 w Falentach pod Warszawą. Organizatorem była Brytyjsko Polska Izba Handlowa (BPCC). Partnerem Forum została Ambasada Brytyjska w Warszawie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi objęło spotkanie patronatem honorowym.
Źródło: Rafał Szeleźniak - fresh-market.pl
Dni Owoców i Warzyw 2007
Na targach zorganizowanych 14-15 listopada w centrum Warszawy pojawiło się niewielu zwiedzających, a wystawiających się firm było zaledwie kilkanaście. Wśród nich swoją ofertę prezentowały m.in.: Zrzeszenie producentów Trus Pol, Agro-Jumal, Victoria Cymes, Kolith, Ulma Packaging Polska, Huhtamaki, Clauhan Project Polska, Smurfit Kappa Polska, Inter-Trade.
Impreza, wpisująca się w cykl organizowanych corocznie jesienią spotkań w Pałacu Kultury i Nauki podobnie, jak poprzednie nie odniosła sukcesu.
Pomimo hucznego otwarcia targów i kongresu, korytarz, na którym znajdowały się stoiska wystawców świecił pustkami.
Większym zainteresowaniem cieszył się kongres agrotechniki szklarniowej. Swoje prelekcje wygłosili m.in. prof. Liliana Jabłońska, prof. Józef Robak, doc Bożena Nawrocka, dr Agnieszka Stępowska. Organizatorem spotkania był Zarząd Targów Warszawskich S.A.
Rafal Szelezniak - fresh-market.pl
Owoce i warzywa Ukrainy - relacja z konferencji 5-7 grudzień 2007 roku
W dniach 5-7 grudnia 2007 r. odbyła się w Kijowie konferencja "Owoce i warzywa Ukrainy. Spotkanie z nowym liderem".
W pracach trzydniowej konferencji wzięło udział ponad 350 osób z 16 krajów świata. Z Polski w konferencji uczestniczyło 5 firm: Silvi Cola, Gruppa, AgroLas, Chłodnie KA Barański i Fresh Fruit Services sp.j. Konferencji towarzyszyły ekspozycje handlowe ponad 70 firm.
W pierwszym dniu konferencji oceniano stan rynku owocowo-warzywnego na Ukrainie i jego perspektywy, omawiano problemy handlu detalicznego, eksportu i przetwórstwa owoców i warzyw.
Drugi dzień poświęcony był technologiom produkcji i zbioru owoców, technikom i środkom chemicznym ochrony sadów, technologiom przechowywania, sortowania i przygotowania do sprzedaży I produkcji. Dzień zakończył się uroczystym bankietem, na którym można było skosztować dań kuchni ukraińskiej, ukraińskiej wódki i kwaszonki. Bankiet urozmaicały występy grup tanecznych i akrobatycznych, pokazy sztuk magicznych, a na zakończenie odbył się bardzo efektowny pokaz ogni sztucznych.
Trzeciego dnia omawiano możliwości współpracy z dostawcami świeżych warzyw i owoców z Mołdawii i zaprezentowano system kropelkowy nawadniania firmy Netafim z Izraela. Po południu odbyło się forum handlowe, na którym każdy z uczestników konferencji mógł spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami ds. zakupów ukraińskich i rosyjskich sieci handlowych.
Źródło: fresh-market.pl (as)
Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej – okiem reportera
Targi Agrotechniki Sadowniczej przyciągnęły tłumy zainteresowanych. Już o 10.00 w piątek 11 stycznia 2008 r. trudno było zaparkować pod hotelem. Parking był oblężony przez autokary z Podkarpacia i Lubelszczyzny oraz samochody z grójecką rejestracją.
Zwiedzający mogli oglądać wystawy, wysłuchać interesujących wykładów, a także obejrzeć nowoczesny sprzęt do konfekcjonowania, sortowania, ważenia, pakowania i zbierania warzyw i owoców.
Szczególnie malownicze było stoisko SGGW na 2 kondygnacji. Duże wrażenie robiła przyciągająca wzrok wystawa rzadziej spotykanych odmian jabłek i gruszek, a także występ ludowego zespołu Promni.
Na targach prezentowały się firmy ze sprzętem, środkami ochrony roślin, szkółki drzew owocowych, linii sortowniczych i opakowań. Obecne były specjalistyczne media, firmy doradcze, branżowe instytuty naukowe i stowarzyszenia.
Źródło: fresh-market.pl (ksz)
Zobacz także: Relacja video z imprezy
Dni Otwarte w Bejo Polska
W dniach od 28 do 30 sierpnia b.r. w Konotopie odbyły się Dni Otwarte Bejo Polska. Odnotowano 1200 odwiedzających oraz 33 firmy współuczestniczące (m.in. wydawnictwa, firmy oferujące maszyny, nawozy, włókniny, rozsadę warzyw, oraz bank).
Podczas imprezy odbyły się pokazy maszyn: Kombajn do kapusty Asalift, Sadzarka Plantek, Opryskiwacz Toselli.
Zaprezentowano również nowości warzyw:
- Pomidor Polonais F1
- Ogórki (Aztec F1, Artist F1)
- Kalafior (Tarifa F1, romanesco Veronica F1)
- Kapusta czerwona Rendero F1
- Kapusta włoska (Barbosa F1 , Stozkowa Samantha F1)
- Kapusta biała głowiasta ( Checkmate F1, Sintex F1, Reaction F1, Resnic F1, Seradox F1)
- Cebula (Sangro F1, Cantina F1, Alonso F1)
- Por (Runner F1, Midfield F1, Catcher F1)
- Koper włoski Rondo F1
- Seler korzeniowy Balena F1
- Marchew (Notable F1, Ankara F1, Nominator F1, Namda l F1, Baltimore F1, Nicosia F1, Nairobi F1, Naval F1, Niland F1)
- Rzodkiewka Rover F1
- Burak ćwikłowy (Bettolo F1, Taunus F1)
Firma zaprasza na Regionalne Dni Otwarte na Żuławach i w Charsznicy. W dniu 14 września odbędzie się pokaz kolekcji odmian marchwi, porów oraz kapust i cebuli holenderskiej firmy Bejo Zaden B.V.
Więcej na www.bejo.pl
Źródło: fresh-market.pl (ksz)
Targi papryki w Przytyku
7 września odbyły się X Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku (powiat radomski). Organizatorem był prezes Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu, starosta radomski i wójt gminy Przytyk.
Honorowy patronat objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W programie targów był między innymi korowód paprykowy, hejnał targów, wręczenie nagród w ramach konkursu na najlepsze stoisko i ofertę handlową producentów papryki. W konkursie zwyciężyli:
- Bożena Wojtysiak
- Elżbieta Kowalska
- Andrzej Wilczyński
Producenci wystawiali swoje produkty na stoiskach zachęcając do nawiązania kontaktów handlowych.
Źródło: fresh-market.pl (ksz)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dni Ogrodnika w Gołuchowie
Wielki sukces Fresh Market 2008
W Ożarowie Mazowieckim 19 września 2008 miała miejsce konferencja handlowa FRESH MARKET 2008. W spotkaniu udział wzięło 260 uczestników. Nawiązywali oni nowe kontakty handlowe, mogąc, w wielu przypadkach po raz pierwszy, spotkać się twarzą w twarz z przedstawicielami sieci handlowych, przetwórni i firm handlowych.
Do tego celu wykorzystywano każdą okazję. Oprócz umówionych spotkań w Kupieckim Centrum Handlu rozmowy toczyły się przez cały dzień przy stoiskach wystawców, a także w trakcie przerw i na bankiecie.
Bardzo duże zainteresowanie sprawiło, że rozmowy w KCH prowadzone były jeszcze długo po zakończeniu oficjalnego programu. Przedstawiciele sieci handlowych pozostawali przy stolikach rozmów do późna, by móc zapoznać się z jak największą liczbą dostawców. Przedstawiciele firm korzystali z asysty Matchmakera konferencji, który pomagał spotkać się i porozmawiać firmom także poza umówionymi godzinami rozmów w KCH. Uczestnicy chętnie wykorzystywana tę możliwość.
Innowacyjna formuła targów zaproponowana polskim dostawcom i kupcom po raz pierwszy, została bardzo dobrze przyjęta. Liczni uczestnicy deklarowali chęć ponownego uczestnictwa w konferencji Fresh Market.
Części handlowej konferencji towarzyszyły wykłady przygotowane i prowadzone przez najwybitniejszych specjalistów w sektorze produkcji i handlu świeżymi warzywami i owocami. W swoich wystąpieniach przekazywali oni aktualne dane dotyczące polskiego i europejskiego rynku, podsumowujące obecny sezon i pozwalające prognozować kolejny.
Konferencja Fresh Market to propozycja organizatorów, na konsolidację branży - efektywne spotkanie kupców z producentami owoców i warzyw z terenu całej Polski. We Fresh Market 2008 udział wzięło łącznie około 120 firm. Wśród uczestników byli goście z Włoch, Niemiec, Holandii, Czech i Wielkiej Brytanii.
Sponsorami konferencji były firmy: Vegdis, Mega Fresh, Tajfun i Agro Paprix, a partnerem Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. Organizatorzy spotkania to portal fresh-market.pl oraz firma handlowa Silvi-Cola.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji Fresh Market 2008.
Źródło: fresh-market.pl
Interpoma - oceniona pozytywnie
W Bolzano, we Włoszech w dniach 6-8 listopada odbyły się VI Targi „Interpoma”, poświęcone produkcji, przechowywaniu oraz sprzedaży jabłek.
Rynek owoców - jednak dekoniunktura
W Skierniewicach 19 listopada odbyła się międzynarodowa konferencja pt.: „Rynek owoców w Polsce i na świecie, chwilowa dekoniunktura, czy głęboki kryzys?”.
ASSOFRUIT promuje włoskie cytrusy
Włoskie stowarzyszenie producentów owoców i warzyw ASSOFRUIT zaprezentowało 21 listopada w Warszawie program promocji owoców cytrusowych.
MTAS 2009
W hotelu Gromada w dniach 9-10 stycznia miały miejsce V Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej.
Ciesząca się dużą popularnością impreza przyciągnęła do Warszawy sadowników z całego kraju, oraz zagranicznych ekspertów. Organizatorami spotkania była firma BASF oraz Katedra Sadownictwa SGGW.
Źródło: fresh-market.pl (rs)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Konferencja sadownicza - Ossa 2009
Mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych (siarczysty mróz) konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i przybyło ok. 1500 sadowników.
Przybyli goście mogli wysłuchać ciekawych wykładów prowadzonych przez zagranicznych jak i krajowych specjalistów z branży sadowniczej. W przerwach między wykładami sadownicy zwiedzali stoiska wystawiennicze, na których prezentowały się firmy chemiczne i nawozowe oraz wystawę sprzętu sadowniczego.
Źródło: fresh-market.pl (mg), na podstawie Agrosimex
Konferencja Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe
Rola i miejsce rynków hurtowych w gospodarce polskiej i światowej - to temat przewodni spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe (SPRH), które odbyło się 27 maja w Warszawie.
Na konferencji poruszono także tematy światowych trendów na rynkach hurtowych oraz ekonomicznych aspektów funkcjonowania rynków hurtowych w Polsce.
Stowarzyszenie powstało w 2003 roku i skupia 28 rolno-spożywczych rynków hurtowych w Polsce. SPRH w ramach swojej działalności próbuje rozwiązywać problemy stojące na drodze rozwoju rynków hurtowych. Jednym z nich jest opłata targowa którą muszą uiszczać sprzedawcy na rynkach hurtowych w niektórych gminach, innym problemem jest brak kategorii w PKD dla prowadzenia rynków hurtowych co uniemożliwia pozyskiwanie środków strukturalnych z UE na rozwój rynków. Istotnym utrudnieniem dla rynków hurtowych są przepisy prawne, przez które wzrasta kwota podatku, jaką są zobowiązane płacić (wysokość podatku zależy od wartości nieruchomości) co zniechęca je do inwestowania np. w infrastrukturę.
Źródło: fresh-market.pl (rs)
Warsztaty nt. jakości handlowej sałat i endywii
Warsztaty nt. sałat i endywii były już czwartym spotkaniem z cyklu warsztatów poświęconych jakości handlowej produktów, dla których obowiązują normy UE. Organizatorzy serdecznie zapraszają na kolejne warsztaty, które będą dotyczyły jakości owoców cytrusowych, owoców kiwi oraz winogron. Warsztaty odbywają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 11.00 w hali OW1 na terenie rynku hurtowego w Broniszach
Źródło: www.kjow.pl
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Warsztaty dla handlowców - jakość papryki
Na rynku hurtowym w Broniszach zorganizowano 7 lipca bezpłatne warsztaty dotyczące jakości handlowej papryki. Eksperci z firmy Kontrola Jakości Owoców i Warzyw (KJOW) przedstawili najważniejsze warunki jakie ma spełniać papryka w klasie I oraz II.
Na podstawie prezentacji, uczestniczący w spotkaniu, mogli poznać jakie wady dyskwalifikują towar a jakie pozwalają na sprzedaż towaru. Warsztaty obejmowały także praktyczne uwagi dotyczące przechowania i transportu oraz właściwego przygotowania do sprzedaży.
Każdy uczestnik na zakończenie prezentacji otrzymał plakat z fotografiami ukazującymi paprykę I klasy oraz jej wady, do wykorzystania jako poradnik w codziennej pracy handlowca.
Organizatorzy spotkania: WR-SRH Bronisze i KJOW zapowiadają już kolejne warsztaty, tym razem dotyczące jakości handlowej pomidorów.
Źródło: fresh-market.pl
Najlepsza papryka z Przytyka
W dniu 6 września odbyły się XI Targi Papryki w Przytyku. Jak co roku producenci prezentowali swoje produkty na stoiskach.
Zdaniem Elżbiety Kowalskiej z firmy Agro-Kowalski „Obserwując jakość papryki w ciągu ostatnich kilku lat, można śmiało powiedzieć, że większość producentów wie jak powinna wyglądać papryka w klasie I, oraz jak przygotować ją do sprzedaży”. W kartonach producenci prezentowali paprykę przyciętą na kolanko, w odpowiednim kształcie, bez wad skóry i o wyrównanym kolorze. To ogromny postęp i nadzieja na przyszłość.
Źródło: fresh-market.pl (ksz)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Więcej informacji na temat sytuacji na rynku warzyw na konferencji Fresh Market 2009
Warsztaty na temat jakości jabłek
10 września w Broniszach odbyły się warsztaty o jakości jabłek i gruszek. Uczestnikami warsztatów były firmy handlowe i producenci jabłek i gruszek.
Omówiono normę, oraz podano wskazówki na co zwrócić uwagę kupując jabłka do handlu. W rozmowach bezpośrednich po warsztatach, producenci poinformowali kupców jakich problemów w handlu jabłkami i gruszkami można się spodziewać w nadchodzącym sezonie.
Organizatorami był Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA i KJOW. Sponsorem materiałów szkoleniowych w formie plakatu były firmy: Targban, Agro Alians i Silvi-Cola. Plakat w wersji elektronicznej można pobrać na stronie organizatora www.kjow.pl/PoradnikHandlowca
Źródło: www.kjow.pl
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
XXXII Skierniewickie Święto Kwiatów Owoców i Warzyw
Symbolem XXXII edycji Święta było skierniewickie jabłko - na cześć Profesora.
Jest to impreza o charakterze naukowo-kulturalno-handlowym. Podczas tradycyjnych obchodów Święta można było zapoznać się z dorobkiem naukowym oraz najnowszymi osiągnięciami badawczymi ważniejszych w Polsce, a znanych w całym świecie placówek naukowo-badawczych: Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Instytutu Warzywnictwa im. Emila Chroboczka.
Źródło: www.skierniewice.net.pl
Konferencja Fresh Market 2009
Od wczesnych godzin porannych 25 września trwały rozmowy handlowców z kupcami sieci - początkowo w kuluarach, a następnie na stoiskach wystawców.
W tegorocznej edycji Fresh Market uczestniczyli przedstawiciele sieci marketów z całego kraju, a także z litewskiej sieci Maxima. Wśród uczestniczących firm znaleźli się handlowcy z: Włoch, Hiszpanii, Francji, Chile, Ukrainy, Litwy, Maroka, Holandii i Portugalii.
Łącznie uczestniczyło 300 osób ze 160 firm. Konferencji towarzyszyły wykłady specjalistów z branży. W trakcie prezentacji firma Vegdis otrzymała certyfikat jakości ISO 9001 oraz ISO 22000.
Konferencja Fresh Market 2009 miała miejsce w Ożarowie Mazowieckim w Centrum Konferencyjnym Mazurkas.
Źródło: fresh-market.pl
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
VI Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej
Wykładowcy duży nacisk stawiali na ekologię i ograniczenie stosowania środków ochrony roślin.
Jak co roku, wiele stoisk próbując przykuć uwagę przybyłych, postawiło na walory wizualne. Niektóre pomysły i projekty były naprawdę interesujące.
Bardzo oryginalny pomysł zaprezentowało Stowarzyszenie Szkółkarzy Polskich, którzy co roku udowadniają, że jabłka nie służą jedynie do jedzenia, ale posiadają także niesamowite walory dekoracyjne.
Atrakcyjnie i elegancko prezentowało się stanowisko Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka.
Malowniczy widok przedstawiało niewielkie stanowisko Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa ze Skierniewic. Imponujące kompozycje kwiatowe i wszechobecna zieleń na długo przykuwały uwagę.
Pokaźnych rozmiarów stoisko głównego organizatora targów, firmy BASF cieszyło się zainteresowaniem głównie młodszych sadowników. Niewątpliwą atrakcją był tu symulator Formuły 3. Dla amatorów mocnych wrażeń firma BASF zorganizowała wyścigi karaczanów madagaskarskich. Warto wspomnieć, że owady te osiągają do 10 cm wielkości.
Stanowiskiem przykuwającym największą uwagę było stanowisko SGGW. Duża liczba młodzieży – sadowniczego narybku, towarzyszący targom zespół Promni i ciekawie zaprojektowany wystrój stanowiły mieszankę, obok której nie można było przejść obojętnie.
Jak co roku, w targach udział wzięło wiele firm prezentujących specjalistyczny sprzęt sadowniczy oraz ciągniki z najwyższej półki. Zewsząd dało się słyszeć westchnięcia sadowników, którzy próbowali przeliczyć cenę wymarzonego sprzętu na kilogramy owoców, które musieliby wyprodukować, by nabyć takie technologiczne cudo.
Wielu sadowników przyjeżdża do Gromady od początku istnienia targów. W natłoku zajęć jest to jedna z nielicznych okazji, by spotkać kolegów z branży, wymienić się doświadczeniami i zapoznać się z nowościami technologicznymi związanymi z agrotechniką sadów i przechowalnictwem owoców – dwóch najważniejszych kierunków nowoczesnego sadownictwa.
Targi, jak co roku, przyciągnęły kilka tysięcy gości. Wysoka frekwencja świadczy o zasadności organizowania tego typu imprez. Jedyny negatywny komentarz, jaki słychać było podczas obu dni targów, dotyczył problemów miejscami parkingowymi. Na tak dużą imprezę parking był zdecydowanie za mały, zdesperowani goście stawiali więc samochody na okolicznych osiedlach.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dolnośląski Festiwal Dyni
11 października we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym odbył się Dolnośląski Festiwal Dyni. Już po raz szósty zwiedzający mogli podziwiać nie tylko kolekcje roślin, ale specjalnie przygotowane z tej okazji przeróżne kompozycje dyniowe.
W tym roku pobito zeszłoroczny rekord w konkursie na największa dynię. Rekordzistka ważyła aż 493,0 kg. Oprócz tego próbowano swoich sił w konkursach na najsmaczniejszą i najdziwniejszą dynię, plenerach plastycznych oraz różnego rodzaju grach i zabawach. Podczas festiwalu nie
zabrakło również wystawców, oferujących dynie i przetwory z nich, zdrową żywność: miody, sery, oleje, napoje a także wyroby rzemiosła. Pomimo że pogoda nie dopisała, impreza cieszyła się jak co roku dużą frekwencją.
Źródło: Dolnośląski Festiwal Dyni
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
XIX Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu
Pomimo silnych mrozów sadownicy licznie przybyli na spotkanie i frekwencja nie była gorsza niż ubiegłym roku. Program konferencji obejmował bieżące problemy branży sadowniczej w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli pogłębić swoją wiedzę w zakresie zagadnień związanych z produkcją owoców, przechowalnictwem i przetwórstwem, jak również ekonomią handlu owocami.
Na spotkaniu można było zapoznać się również z zasadami funkcjonowania nowotworzonego Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, dzięki któremu możliwa będzie lepsza promocja jabłek zarówno w kraju i za granicą. Dobrze przygotowane działania promocyjne mogą zwiększyć konsumpcję jabłek, a tym samym przyczynić się do większej ich sprzedaży.
Sadownicy biorący udział w konferencji mieli możliwość zapoznania się z ofertą firm współpracujących z ogrodnictwem, których liczne stoiska znajdowały się zarówno wewnątrz, jak i na dziedzińcu kazimierzowskiego zamku.
Prezentowano m.in. materiał szkółkarski, nawozy mineralne, środki ochrony roślin, maszyny ogrodnicze, nowoczesne systemy nawadniające, skrzyniopalety i opakowania, montaż chłodni oraz urządzenia do chłodni z kontrolowaną atmosferą, a także systemowe rozwiązania w konfekcjonowaniu owoców. Firmy zajmujące się eksportem owoców i warzyw przedstawiły własne oferty dotyczące zakupu jabłek z przeznaczeniem na eksport.
Źródło: fresh-market.pl
Fruit Logistica 2010
W halach Messe Berlin wystawiło swoje stoiska 2300 firm. W towarzyszącej targom Fruit Logistica wystawie Fresconex zaprezentowało się dodatkowo 71 firm.
Polskich wystawców reprezentowało ok. 40 firm. Część z nich wystawiało się wspólnie na stoisku narodowym, które w tym roku wsparły finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
Zwycięzcą tegorocznej nagrody Innovation Award została firma Mehadrin Tnuport Export z Izraela za Arils Removal Tool (ART) – urządzenie do wydobywania miąższu z owoców granatu.
Źródło: fresh-market.pl (rs)
XXX Międzynarodowe Seminarium Sadownicze Limanowa
W Limanowej już po raz 30-ty odbyło się seminarium sadownicze, pod hasłem „Jabłko w Europie”. Seminaria cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem, a obecnie są tym ważniejsze, że czasy dla sadownictwa nie są łatwe. I tym razem uczestnicy nie zawiedli mimo śnieżnej pogody.
Międzynarodowa Konferencja Nawożeniowa w Ossie
W malowniczej scenerii Centrum Konferencyjnego w Ossie, 17 marca Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka zorganizował Międzynarodową Konferencję Nawożeniową. Tematem przewodnim konferencji było nawożenie upraw sadowniczych w aspekcie rosnących wymagań jakościowych produkcji.
Wykłady, którym przysłuchiwało się wielu sadowników, poświęcone były zarówno prawidłowemu nawożeniu różnych gatunków roślin sadowniczych, nawożeniu dolistnemu jak i problemom związanym z niewłaściwym nawożeniem i konsekwencjom jakie niesie za sobą takie postępowanie. Wykłady prowadzone były przez znane autorytety z danej dziedziny, zarówno z Polski jak i Włoch, Holandii i Niemiec. Część konferencyjna pod względem merytorycznym była dopięta na ostatni guzik, a słuchacze mogli dowiedzieć się wielu nowych, ciekawych informacji w temacie nawożenia.
Części biznesowej konferencji towarzyszyła sympatyczna atmosfera rozmów partnerskich. Klimat tworzony przez organizatorów z ZZO Warka sprawił, iż targi przypominały bardziej spotkanie dobrych przyjaciół, niż targi w konwencjonalnej formie. Wystawcy chętnie dzielili się z sadownikami wiedzą w zakresie proponowanych produktów, odpowiadali na wszelkie pytania i umawiali się na dalszą współpracę. Nowoczesne rozwiązania proponowane przez firmy z dziedziny nawożenia, ochrony roślin oraz wszelkich aspektów agrotechniki sadów i plantacji roślin jagodowych wpłynęły na wysoki, europejski poziom targów. Nowoczesne ciągniki oraz specjalistyczny sprzęt sadowniczy przyciągały wielu sadowników marzących o takich cackach w swoich gospodarstwach.
Targi należy uznać za bardzo udane i mieć nadzieję na kolejne, na równie wysokim poziomie.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
FRESH 2010
Ożywienie gospodarcze w Rosji trwa, a w ciągu najbliższych lat powinny wzrosnąć możliwości rozwoju sprzedaży dla lokalnych i zagranicznych dostawców świeżych produktów. Taka jest konkluzja konferencji FRESH zorganizowanej przez Eurofruit Magazine oraz Freshfel Europe, która odbyła się w dniach 13-15 kwietnia w hotelu Corinthia w Sankt Petersburgu w Rosji.
Boris Planer, czołowy analityk Planet Retail powiedział, że oznaki ożywienia gospodarczego już widać, szczególnie w głównych ośrodkach miejskich jakimi są Petersburg i Moskwa. Jednak podkreślił, że popyt krajowy jest niestabilny i nie można oczekiwać, że gospodarka powróci do stanu sprzed kryzysu wcześniej niż w 2012 r. W przypadku handlu detalicznego sytuacja jest nieco lepsza. Na ten rok planowany jest wzrost o 3,3 proc., co oznacza, że powrót do stanu sprzed kryzysu jest możliwy do jesieni 2011. Produkty importowane stają się tańsze dla konsumentów w wyniku umacniającego się rubla i spadającej inflacji (spadek o połowę do 7,2 proc. w ciągu 12 miesięcy do lutego br.). Spada również bezrobocie, ale w tym wypadku rzeczywiste ożywienie będzie miało miejsce w przyszłym roku.
Wśród rosyjskich konsumentów rośnie świadomość zdrowego odżywiania, co dobrze wróży sektorowi świeżych owoców i warzyw. Potwierdził to Dmitriy Sharikov, manager owoców i warzyw detalicznej sieci Okey, którego zdaniem sektor detaliczny przeżywa szybki wzrost, a produkty świeże pozostają kluczowym elementem przyciągającym konsumentów. Sprzedaż świeżych owoców i warzyw w sieci sklepów Okey rośnie, a sieć planuje otworzyć nowe centra dystrybucyjne w całej Rosji. Pozytywne trendy można też zaobserwować w sprzedaży droższych produktów. Już widać ożywienie np. w sprzedaży importowanych gruszek. Zanotowano też znaczny wzrost sprzedaży truskawek i malin.
Podczas konferencji poruszono także kwestie bezpieczeństwa żywności przy imporcie do Rosji.
Wraz z rosnącym importem świeżych produktów do Rosji, kwestia bezpieczeństwa żywności stała się elementem kluczowym, który jest mocno zakorzeniony w podejściu rosyjskich władz do tego sektora.
Alexey Sarin z Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego mówił o ostrzejszych niż w przeszłości kontrolach prowadzonych przez służbę fitosanitarną, która corocznie sprawdza pozostałości pestycydów w 12-15 mln ton produktów, z czego 20 proc. stanowią produkty importowane. Ostatnio wprowadzono obowiązek kontroli nowych produktów, m.in. owoców kiwi z Grecji, gruszek z Belgii i Portugalii, hiszpańskich cytrusów i owoców pestkowych, włoskich winogron, holenderskich warzyw.
Poinformował, że rosyjskie służby są w trakcie procesu podpisywania porozumień o współpracy z krajami dostarczającymi świeże produkty do Rosji.
Więcej informacji na temat konferencji na stronie freshcongress. com
Źródło: fresh-market.pl (kz)
Polska na targach Fruit Logistica 2009
Drugi dzień targów Fruit Logistica w sali konferencyjnej rozpoczął się od wykładu prof. Eberharda Makosza oraz Marcina Szaleńca z PMR Publications, którzy przybliżyli słuchaczom temat - "Polska - kolejny wielki gracz w Europie?".
Polskich wystawców, których stoiska zostały zgromadzone w większości w jednej hali, było ponad 40. Swoje oferty prezentowali przede wszystkim producenci pieczarek, grupy producentów owoców a także rynki hurtowe.
Źródło: fresh-market.pl (rs)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Pierwszy dzień targów Fruit Logistica 2009
Na targi Fruit Logistica w Berlinie zjechali wystawcy z całego świata, w tym po raz pierwszy przedstawiciele takich państw jak Komory, Chorwacja, Gambia, Gwinea, Liban i Uzbekistan.
Konferencja "Intensyfikacja uprawy krzewów jagodowych"
W dniach 20 i 21 kwietnia 2010 roku w ISiK w Skierniewicach odbyła się Ogólnopolska Konferencja nt. „Intensyfikacji uprawy krzewów jagodowych przez wdrażanie najnowszych wyników badań”. Organizatorami Konferencji byli Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Komitet Nauk Ogrodniczych Polskiej Akademii Nauk.
W czasie dwóch dni wykładów producenci zajmujący się owocami jagodowymi mogli dowiedzieć się bardzo ciekawych zagadnień dotyczących ich profesji. Pierwszy dzień konferencji poświęcony był problemom związanym z produkcją gatunków jagodowych, ze szczególnym uwzględnieniem porzeczek i agrestu.
Drugi dzień wykładów w całości poświęcony był borówce amerykańskiej. Bardzo ciekawym wykładom, referowanym przez specjalistów danego tematu, przysłuchiwało się wielu plantatorów. Sala wykładowa wypełniona była niemal do ostatniego miejsca, a spóźnieni musieli stać bądź szukać krzeseł na korytarzu.
Wysoka frekwencja uczestników Konferencji świadczy o ogromnym zainteresowaniu borówką amerykańską, a problemy związane z jej uprawą są bardzo poważnie traktowane przez polskich plantatorów. Bardzo ciekawie, rzeczowo i praktycznie o borówce mówił Pan Ireneusz Komorowski, który przedstawił wykład jako przedstawiciel producentów tego gatunku.
Reasumując borówka amerykańska staje się owocem coraz bardziej popularnym i coraz częściej kupowanym przez konsumentów, jednak ze względu na wysoką jej cenę, nadal należącym do owoców ekskluzywnych.
Podczas Konferencji plantatorzy mieli także okazję porozmawiać z przedstawicielami firm oferującymi zarówno produkty nawozowe, związane z ochroną, jak i najwyższej klasy materiał szkółkarski.
Drugiego dnia, bezpośrednio po wykładach organizatorzy zorganizowali praktyczny pokaz plantacji borówkowej i zaprosili gości na Pole Doświadczalne SGGW w Skierniewicach oraz na plantację borówki zlokalizowaną niedaleko Skierniewic, gdzie prowadzonych jest wiele doświadczeń.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Przedsezonowe spotkanie producentów owoców wiśni, przetworów wiśniowych i drzewek wiśni
Jednogłośnie stwierdzono, że ceny owoców wiśni będą w tym roku zdecydowanie wyższe od cen z poprzednich sezonów, ze względu na ilość owoców, których będzie o około 40 proc. mniej niż w sezonach: 2009 (średnia cena skupu 0,79 zł/kg) i 2008 (średnia cena skupu 0,83 zł/kg). Dyskusyjna stała się cena jaką skupy i przetwórnie miałyby płacić sadownikom. Za owoce do produkcji koncentratu przewidziano cenę od 1,00 do 1,10 zł/kg, natomiast za wiśnie do mrożenia od 1,30 do 1,50 zł/kg. Słowa mgr Janusza Majtczaka z firmy Unifreeze mówiące, że cena skupu wiśni powyżej 2,00 zł/kg jest nieracjonalna, nie pozostała bez negatywnych komentarzy sadowników, chcących zarobić na swojej pracy jak najwięcej, zwłaszcza, że realne koszty produkcji wiśni to około 1,60 zł/kg.
Ciekawe propozycje zagospodarowania owoców wiśni zaproponowała dr Elżbieta Rozpara z ISiK w Skierniewicach. Susz wiśniowy oraz preparaty produkowane z wiśni, tzw. flawony stanowiłyby dobry przykład urozmaicenia oferowanych produktów wiśniowych. Dr Rozpara omawiała także właściwości zdrowotne owoców wiśni, ich bogactwo antyoksydantów, magnezu i potasu. Dużą część wykładu poświęciła również na omówienie najciekawszych i najlepiej zapowiadających się w polskich warunkach, wiśni deserowych. Odmiany takie jak węgierska Debreceni Batermo o słodkich owocach oraz ukraińska Czudo Wisznia o ogromnych, jak na wiśnię owocach, zasługują na największą uwagę.
Wystawa sprzętu i środków produkcji stosowanych w uprawie wiśni oraz czasopism i książek fachowych była dość skromna. Uwagę przykuwał kombajn do mechanicznego zbioru wiśni firmy Weremczuk, ustawiony przed budynkiem.
Generalnie Spotkanie można uznać za udane. Żywe dyskusje producentów z prelegentami świadczą o świadomości obu stron co do nienajlepszej sytuacji na rynku wiśni w Polsce oraz próbie jej poprawienia.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Dni otwarte Bejo 2010
W dniach 27-28 sierpnia br. po raz kolejny odbyły się dni otwarte firmy Bejo Poland. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą firmy oferującej nasiona warzyw do profesjonalnych upraw. Pracownicy firmy Bejo doradzali producentom warzyw jak dobrać odpowiednie odmiany. Udzielali również najświeższych informacji na temat sytuacji rynkowej w Polsce i innych krajach Europy. Jak co roku przygotowano również pokazowe uprawy szeregu odmian warzyw oferowanych przez firmę m.in. marchwi, cebuli, buraków, kalafiorów, brokułów, ogórków.
Zwiedzający mogli też zapoznać się z ofertą innych firm z branży oferujących maszyny i urządzenia dla producentów warzyw gruntowych, a także firm chemicznych oferujących środki ochrony roślin i nawozy. Dostępne też były wydawnictwa fachowe. Swoją ofertę przedstawił również nasz portal fresh-market.pl.
Źródło: fresh-market.pl (kz)
XIV Dzień Otwarty w Sadzie Doświadczalnym SGGW
Biorąc pod uwagę niesłabnącą frekwencję, można stwierdzić, że zaraz po Międzynarodowych Targach Agrotechniki Sadowniczej jest to najbardziej znana impreza sadownicza na Mazowszu, jeśli nawet nie w Polsce.
Na program imprezy składały się wykłady prowadzone bezpośrednio w sadzie, dające możliwość przybyłym gościom obejrzenia w praktyce efektów prowadzonych doświadczeń oraz dyskusji z autorami badań, a także okazję do zapoznania się z nowinkami technologicznymi stosowanymi w sadownictwie, proponowanymi przez zaproszone firmy. Całość przedsięwzięcia stanowiła spójną całość, w szczególności, że coraz więcej doświadczeń prowadzonych przez Katedrę opiera się na współpracy z firmami z branży sadowniczej. Przybyli goście mogli dzięki temu zarówno obejrzeć efekty działania zastosowanych rozwiązań, jak i zakupić je na miejscu.
Spotkanie w Wilanowie było także okazją do rozmów, prowadzonych przez sadowników, dotyczących problemów z jakimi obecnie się borykają. Fatalne zbiory, jakość owoców oraz ceny były najczęściej zasłyszanymi tematami.
Dużym zainteresowaniem podczas imprezy cieszyła się prezentowana przez firmę Dar Ogrodu maszyna do produkcji pasteryzowanego soku owocowego z bezpośredniego tłoczenia. Sok ten można było zarówno zdegustować, jak również nabyć w większej ilości, w bardzo atrakcyjnej cenie. Chętnych na tego typu zdrowy napój nie brakowało.
Ciekawą inicjatywą organizatorów spotkania stanowiła, wydawana co roku na tą okazję, książka w której w tym roku wiele uwagi poświęcono przechowywaniu owoców i problemom z nim związanymi. Na szczególną uwagę zasługuje artykuł dotyczący biologicznych preparatów ograniczających gnicie jabłek, a także tekst dotyczący bardzo aktualnego obecnie tematu przechowywania śliwek.
Organizatorzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania dopinając imprezę na ostatni guzik. Mieli także wiele szczęścia, gdyż pomimo nieprzychylnych prognoz pogoda dopisała. Niestety jak co roku duży problem stanowiła ilość samochodów, które zaparkowane były zarówno na placu, jak i w kwaterach sadu.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
XII Dni Ogrodnika w Gołuchowie
Polski Związek Ogrodniczy.
W bieżącym roku udział wzięło ponad 220 czołowych firm z kraju i zagranicy (np. z Holandii, Niemiec, Francji, Izraela, Czech, Słowacji) - prezentujących najnowsze technologie i środki produkcji i dla ogrodnictwa m.in. takie jak: nasiona, nawozy, środki ochrony roślin, stymulatory wzrostu, ciągniki i nowoczesne maszyny do produkcji ogrodniczej, wyposażenia przechowalni i chłodni, podłoża, systemy nawadniania, fertygacji, doświetlania, urządzenia sortujące i pakujące, mierniki, automatyka szklarniowa, konstrukcje, zasłony, szkło, folie, urządzenia ciepłownicze, włókniny oraz wiele innych. Ofertę przedstawiły też firmy produkujące sadzonki roślin jagodowych, ozdobnych uprawianych pod osłonami i sadowniczych.
Targi odwiedziło ponad 10 000 osób związanych z branżą ogrodniczą z całego kraju i zagranicy m.in. w Rosji, Litwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Czech, Niemiec.
Podczas XII Międzynarodowych Dni Ogrodnika, jak każdego roku, naukowcy m.in. z Instytutu Warzywnictwa oraz Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego, Instytutu Ochrony Roślin, udzielali porad w punktach konsultacyjnych. Były też punkty informacyjne agencji rządowych, np: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ARiMR, KRUS, Państwowej Inspekcji Pracy, PIORiN, Urzędu Skarbowego, WODR orazi porady prawnika. Była możliwość nabycia najnowszych publikacji u przedstawicieli wydawnictw fachowych: m.in. HORTPRESS, PLANTPRESS, Polskie Wydawnictwo Rolnicze.
Po raz czwarty odbył się finał konkursu o zasięgu ogólnokrajowym "WZOROWY OGRODNIK". Uroczysta gala miała miejsce na dziedzińcu Zamku Czartoryskich w Gołuchowie. Finaliści w 6 kategoriach (warzywnictwo pod osłonami, rośliny ozdobne pod osłonami, warzywnictwo gruntowe, sadownictwo, szkółkarstwo roślin ozdobne oraz kategoria specjalna – ozdobne rośliny cebulowe). Zwycięzcy zostali uhonorowani statuetkami z brązu, które wręczał Artur Ławniczak Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło: fresh-market.pl
Word Food Moskwa 2010
Moskiewskie targi World Food 2010, które odbyły sie w dniach 14 - 17 września były znacznie mniejsze niż w poprzednich latach. Choć sekcja owoców i warzyw zajmowała tylko dwa pawilony, pokazali się na niej wystawcy prawie ze wszystkich krajów świata produkujących owoce i warzywa, które mogą być przedmiotem eksportu.
Mimo mniejszej o jedną trzecią liczby wystawców, liczba odwiedzających nie zmniejszyła się. Tłumy zwiedzających przewijały się między standami przez całe 4 dni targów. Można było zaobserwować zwiedzających ze wszystkich zakątków europejskiej części Rosji, a także z krajów WNP, szczególnie Białorusi, Ukrainy i Kazachstanu.
Polski akcent w pawilonach z owocami i warzywami był bardzo wyraźny. Na 14 polskich firm spożywczych wystawiających się na targach, aż 8 miało w swojej ofercie owoce i warzywa.
Rosyjskich klientów, przychodzących na standy polskich firm interesowały szczególnie odpowiedzi na pytania, które bardzo często padały w rozmowach :
Czy już możecie eksportować gruszki? Jaka jest w tym roku sytuacja na rynu jabłek w Polsce?
Czy są możliwości dostaw z Polski ziemniaków świeżych ? Jakie są prognozy urodzaju kapusty i marchwi ?
Co będzie z pekinką? Czy macie ją w ofercie i po ile?
Wśród polskich firm uczestniczących i odwiedzających targi odbywały się żywe dyskusje wokół problemów z płatnościami rosyjskich kontrahentów, wydawaniem świadectw bezpieczeństwa na eksportowane do Rosji owoce i warzywa, próbą monopolizacji eksportu do Rosji podjętą niedawno przez Polskie Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw .
Targi pokazały bardzo duże zainteresowanie polską produkcją wśród rosyjskich firm handlowych. Wszystko wskazuje na to że najbliższy sezon Polscy eksporterzy będą mogli zaliczyć do udanych, o ile tylko w Polsce wystarczy towaru do eksportu, a konkurencja z innych krajów europejskich nie zaproponuje niższych cen.
Źródło: fresh-market.pl (as)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
MACFRUT 2010 - więcej wystawców i odwiedzających
Kilka dni po zakończeniu ekspozycji, dane dotyczące obecności podczas targów potwierdzają, że Macfrut to spotkanie nie do stracenia dla profesjonalistów i operatorów branży warzywno-owocowej.
(Cesena, 18 październik 2010) Ożywienie w europejskiej branży warzywno-owocowej podczas edycji 2010 targów Macfrut, które odbyły się w dniach 6-8 października w Cesena (Włochy) dało solidne podstawy na przyszłość. Kalendarz pełen wydarzeń i konferencji oraz obecność wykwalifikowanych wystawców z Włoch i z zagranicy, przynależących do różnych działów sektora zaoferowały zwiedzającym “panoramę na świat warzywno-owocowy w 360 stopniach, począwszy od potrzeb firm do potrzeb konsumenta; od problematyki warzywno-owocowej do produktów bardziej innowacyjnych dostępnych na rynku.
Pomimo kryzysu, który nadal hamuje gospodarkę światową, targi wykazały swoje istotne znaczenie także w tym roku. Odnotowano wzrost liczby wystawców o 5%, przy czym zwiększyła się liczba zwiedzających o 1% w stosunku do 2009 roku, a liczba cudzoziemców zwiedzających targi wzrosła o 2-3%. Zarejestrowano także obecność licznych delegacji z zagranicy: od Egiptu obecnego na targach przy wspólnym stoisku do Afryki Subsaharyjskiej. Jednym z elementów kluczowych 27 edycji Macfrut było zainteresowanie się targami przez kraje wschodzące, które przystąpiły do targów
z entuzjazmem.
Macfrut 2010 postawił w centrum uwagi tematykę dotyczącą “zadowolenia konsumenta” prezentując technologie, innowacje i propozycje funkcjonalne w celu zwiększenia świadomości konsumenta w odniesieniu do jakości. W związku z powyższym ustanowiono po raz pierwszy Oscar Macfrut, który przyznano w różnych kategoriach towaroznawczych.
Zorganizowano liczne i różnorodne spotkania, w których to zwiedzający mogli uczestniczyć w trakcie edycji targów. Podczas trwania drugiego Europejskiego Szczytu Owocowego, wydarzenia poprzedzającego targi podsumowującego sytuację związaną z produkcją jabłek, gruszek, cytrusów i kiwi w 27 krajach UE, podkreślono znaczenie kontynuacji drogi wprowadzania różnorodnych innowacji oraz skierowania akcji promocyjnych do nowych generacji, zwracając przy tym uwagę na rolę warzyw i owoców w dbaniu o swoje zdrowie w stosunku do “junk food”. W pierwszym dniu targów, z okazji Forum Europejskiego, przedstawiciele 15 głównych regionów produkujących warzywa i owoce w Europie podpisali po raz pierwszy dokument programowy składający się z 10 punktów, który będzie stanowić podstawę do konfrontacji z instytucjami wspólnotowymi i oddzielnymi państwami w celu wspólnego zmierzania się z różnymi problematykami w tejże branży.
„To, co czyni mnie najbardziej usatysfakcjonowanym – wyjaśnia Domenico Scarpellini, Prezes Targów w Cesena - jest fakt, że widziałem więcej pogodnych twarzy pomiędzy tymi osobami, które opuszczały targi w stosunku do osób przychodzących. Oznacza to, że Macfrut jest w coraz większym stanie spełnić swoje główne zadanie, którym jest zaoferowanie cennego miejsca spotkań pomiędzy operatorami a profesjonalistami branży warzywno-owocowej w basenie Morza Śródziemnego”.
Dalsze informacje: Cesena Fiera Tel: +39 0547-317435 info|macfrut.com| |info|macfrut.com
Źródło: Biuro Prasowe Macfrut
BIO-FERM INFO DAY 2010
Przedstawiciele firm Bio-ferm, Bio-protect i Koppert przedstawili wyniki prowadzonych w całej Europie badań, w których wykazano wyraźny wpływ preparatu Boni Protect® na ograniczenie występowania parcha jabłoni oraz innych chorób grzybowych, w tym przechowalniczych. Należy zaznaczyć, że porównywalne efekty daje zastosowanie ochrony konwencjonalnej.
Podczas jednego z wykładów zaprezentowano także nowości firmy Bio-ferm m. in. preparat Blossom Protect® do biologicznej ochrony sadów przed zarazą ogniową.
Na spotkanie zaproszony został prof. Kazimierz Tomala z Katedry Sadownictwa SGGW, która prowadzi obecnie badania nad wpływem preparatu Boni Protect® na występowanie chorób przechowalniczych, powodowanych między innymi przez Pezicula spp., Penicillium expansum oraz Botritis cinerea. Wyniki przedstawione przez prof. Tomalę dowodzą, że preparat ten działa i może realnie pomóc w walce z chorobami grzybowymi jabłek.
Generalnie spotkanie należy uznać za udane. Polscy producenci owoców i warzyw, jak wykazały wyniki sprzedaży preparatów biologicznych przedstawione na konferencji, są coraz pozytywniej nastawieni do tego typu ochrony i coraz częściej zastępują ochroną konwencjonalną tego typu zabiegami. Biorąc pod uwagę, że rosyjskie prawo jest coraz bardziej restrykcyjne pod względem pozostałości pestycydów w owocach i warzywach, ochrona biologiczna może stać się koniecznością dla polskich ogrodników.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Targi INTERPOMA 2010
Podczas tegorocznych targów swoje oferty zaprezentowały 354 firmy z 18 krajów, a ich stoiska odwiedziło ponad 14 200 gości z 58 różnych państw, w tym ponad 50 proc. spoza regionu. Te liczby dobrze oddają przebieg siódmej edycji targów jabłek.
Czytaj całą relację przygotowaną przez organizatorów
Źródło: Biuro Prasowe Targów Bolzano
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Konferencja Owoce Warzywa Ukrainy 2010
Zima zaskoczyła organizatorów, którzy nie zdążyli nagrzać dostatecznie sali wykładowej, zlokalizowanej w poradzieckim Centrum Wystawowym pamiętającym jeszcze czasy Stalina. Gorąca herbata i kawa oraz ciekawe wykłady, łagodziły dyskomfort uczestników, którzy musieli jednak słuchać wykładów siedząc w kurtkach i kożuchach.
Według Tatiany Getman, eksperta z portalu fruitinform.ru, produkcja warzyw na Ukrainie w 2010 roku była najniższa od 3 lat i o 20 proc. niższa od ubiegłorocznej. Produkcja warzyw szklarniowych zmniejszyła się o 22 proc., a spadek produkcji ziemniaków w stosunku do ubiegłego roku wyniósł 3 proc.
Natomiast produkcja owoców na Ukrainie wzrosła w tym roku o 7 proc. Od 3 lat produkcja jabłek na Ukrainie zwiększa się co roku o ok. 40 tys. ton.
Głównymi kierunkami eksportu produktów ukraińskich w 2010 roku była Rosja, dokąd sprzedawano głównie pomidory i ogórki szklarniowe, oraz rynki Europy, gdzie eksportowano arbuzy i melony. W przeciągu ostatnich 4 lat eksport arbuzów i melonów z Ukrainy do Unii Europejskiej wzrósł sześciokrotnie.
Według prognoz kierownika projektu „APK Owoce Warzywa” Andreja Yarmaka, na wiosnę przyszłego roku na Ukrainie znacznie wzrosną ceny większości warzyw (w porównaniu do roku ubiegłego), głównie kapusty i cebuli. Jedynie ceny marchwi powinny pozostać na ubiegłorocznym poziomie. Yarmak prognozuje cenę ziemniaków w kwietniu 2011 roku na 4,2 hrywny tj. ok. 0,50 USD.
Źródło: fresh-market.pl (as)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Targi Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2011
W dniach 5-6 stycznia 2011 roku na terenie Warszawskiego Centrum Wystawienniczego EXPO XXI firma Agrosimex zorganizowała Targi Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW. Było to czwarte spotkanie zorganizowane przez tą firmę, które z konferencji sadowniczej rozrosło się do międzynarodowych targów sadownictwa i warzywnictwa. Głównym Partnerem tegorocznych Targów były firmy Syngenta i Syngenta SEEDS, a Głównymi Sponsorami firmy Yara i Löwe.
Targi podzielone zostały na dwie części. Jedną część stanowiły wykłady prowadzone przez naukowców i fachowców z danej dziedziny, dotyczące w głównej mierze tematyki nawożenia roślin oraz ich ochrony przed chorobami i szkodnikami.
Drugą część stanowiła ekspozycja firm związanych z branżą sadowniczą i warzywniczą, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Na TSW można było obejrzeć dosłownie wszystko co potencjalnie mogłoby się przydać sadownikowi, bądź producentowi warzyw i to nie tylko przy uprawie, ale także i w gospodarstwie domowym , od najnowszych modeli samochodów, ciągników, opryskiwaczy czy platform sadowniczych, do różnego rodzaju gadżetów domowych, jak obieraczki do warzyw i garnki do gotowania na parze. Oczywiście największą część ekspozycji stanowiły firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją chemii ogrodniczej – nawozów i środków ochrony roślin. Na tegorocznych targach zaprezentowały one niezwykle bogatą ofertę preparatów do zwalczania parcha – choroby, która minionej wiosny wyjątkowo dała się we znaki sadownikom. Na targach można było także znaleźć firmy oferujące nasiona warzyw oraz materiał szkółkarski, a także zajmujące się przechowalnictwem owoców i warzyw.
Imprezę odwiedziło około dwóch tysięcy gości z całej Polski. Targi przebiegały w spokojnej atmosferze rozmów i spotkań towarzyskich. Firmy zasypywały przybyłych ulotkami, a goście szukali ciekawostek i nowości, które jednak przy tak dużym natężeniu imprez tego typu, były rzadkością. Przykuwały wzrok nowe rozwiązania technologiczne, a ich ceny przyprawiały o zawał serca.
Niewątpliwą atrakcją Targów był bufet z tradycyjną, polską kuchnią, który przeżywał prawdziwe oblężenie. Każdy z odwiedzających chciał spróbować swojskich wyrobów.
Niefortunnym pomysłem, natomiast, była organizacja wykładów w czterech salach jednocześnie, gdyż wielu przybyłych gości miało problem z wyborem tematyki interesujących ich wykładów.
Źródło: fresh-market.pl (KZ)
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
VII Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej MTAS 2011
W dniach 14-15 stycznia 2011 r. odbyły się VII Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej organizowane przez firmę BASF Polska oraz Katedrę Sadownictwa SGGW w Warszawie.
Źródło: fresh-market.pl
Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Fruit Logistica 2011
W dniach 9-11 lutego odbyła się kolejna edycja największych na świecie międzynarodowych targów owoców i warzyw Fruit Logistica 2011.
W tym roku targi były jeszcze większe niż przed rokiem. Obecnych było ponad 2400 wystawców z 84 krajów. Najliczniej reprezentowane były europejskie państwa przodujące w produkcji i handlu świeżymi produktami: Włochy (437), Hiszpania (296), Holandia (247), Francja (245) i Niemcy (241). Jeśli chodzi o firmy polskie na targach obecnych było 48 firm, głównie grup producenckich oferujących jabłka, a także producenci grzybów. Nie jest to liczba imponująca (2 proc. wszystkich wystawców), jeśli weźmiemy pod uwagę poziom produkcji owoców i warzyw w naszym kraju.
Ekspozycje wystawców były rozstawione w około 30 halach. Aby tylko obejść wszystkie hale, bez zatrzymywania się na zwiedzanie poszczególnych stoisk, potrzeba było około godziny marszu.
Źródło: fresh-market.pl