Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Przemrożenie latem

2013-05-31 11:00

Przemrożenie podczas transportu

Gdy towar nie został odpowiednio schłodzony przed załadunkiem do samochodu chłodni, a kierowca włączy agregat pracujący w automacie np. na 2-4 st. C., nawiewane powietrze może mieć temperaturę ujemną. Co się wtedy stanie? Najczęściej wystąpią objawy przechłodzenia produktów w górnych warstwach opakowań na paletach, szczególnie tych blisko agregatu i wylotu powietrza z rękawów rozprowadzających powietrze. Często przechłodzone są też produkty umiejscowione przy ścianach naczepy, a nawet na skutek ruchu powietrza dolne opakowania. Przy dużej różnicy temperatur, automat dąży do szybkiego schłodzenia komory chłodni i nawiewane jest bardzo zimne powietrze. Nie pomogą wtedy nawet kartony zabezpieczające towar od góry palety.

Jak uniknąć przemrożenia latem?

Jak zabezpieczyć się przed stratą wynikłą z przechłodzenia towaru? Najlepiej, zadbać o to, aby kierowca zmierzył temperaturę towaru ładowanego do naczepy. Jeśli jest zbyt wysoka, powinien natychmiast powiadomić odbiorcę towaru. Jeśli ten zdecyduje o załadunku nie schłodzonego towaru, należy uzgodnić sposób schładzania towaru podczas transportu. Pamiętajmy, że samochód chłodnia nie służy do szybkiego schładzania towaru. Można jednak powoli obniżając temperaturę nastawioną na regulatorze, obniżyć temperaturę w naczepie. Nastawiając pracę agregatu na ciągłą, zmniejszamy ryzyko powiewu powietrza o minusowej temperaturze. Najlepsze rozwiązanie to załadunek towaru o temperaturze, jaka jest wpisana do zlecenia przewozowego i CMR.

Temperatura transportu owoców i warzyw

Częstym błędem osób zlecających transport, jest wpisana w zlecenie niewłaściwa temperatura. Takim przykładem są pomidory. Jest to warzywo ciepłolubne i transport w temperaturze poniżej 8 st. C. również może spowodować objawy przechłodzenia. Inne owoce i warzywa ciepłolubne to: papryka, ogórki, bakłażany, ziemniaki wczesne, fasola szparagowa, arbuzy, melony, cytryny, grapefruity i pomelo.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE