Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Przedwynikowy szacunek zbiorów warzyw w 2015 r.

Nietrudno się domyślić, że obecne szacunki dotyczące tegorocznych zbiorów warzyw muszą być gorsze od tych z lipca. I tak jest również w przypadku danych Głównego Urzędu Statystycznego, które tym razem uwzględniają już to wszystko, co się działo z pogodą podczas gorących letnich miesięcy.

Jak informuje komunikat GUS, warunki wegetacji od czasu opublikowania „Wstępnych szacunków zbiorów”, które już wcześniej nie były zbyt sprzyjające dla produkcji warzyw, jeszcze się znacząco pogorszyły.

Na rośliny, których siew i wschody opóźnione zostały przez zimną wiosnę, już na przełomie czerwca i lipca spadły: brak opadów i bardzo wysokie temperatury. Wpłynęło to na wyraźne obniżenie plonowania, szczególnie w przypadku wczesnych odmian warzyw.

Sytuacja na krótko poprawiła się w drugiej dekadzie lipca, gdy na krótko ustąpiły upały i pojawiło się trochę deszczu. Jednak susza wróciła bardzo szybko i tym razem na długo, co przełożyło się na gorsze plony warzyw odmian późniejszych. W wielu regionach kraju warunki uprawy warzyw były ekstremalnie trudne i niekorzystne.

Na obecnym etapie wegetacji GUS szacuje, że zbiory warzyw gruntowych wyniosą w 2015 roku zaledwie 3,9 mln ton, czyli na poziomie zdecydowanie niższym niż w roku ubiegłym – spadek o około 16 procent. Będzie to także o 10 procent mniej niż przewidywały szacunki z lipca br. Największy spadek produkcji, w porównaniu do poziomu z 2014 roku, dotknie upraw kapusty (o ponad 20 procent mniej).

Szacunki zbiorów w roku 2015:

kapusta – 0,9 mln ton (poprzedni szacunek – 1,04 mln ton),

kalafiory – 0,2 mln ton (poprzednio 232 tys. ton),

buraki ćwikłowe – 0,3 mln ton (poprzednio 338 tys. ton),

marchew jadalna – niespełna 0,7 mln ton (poprzednio 795 tys. ton),

cebula – 560 tys. ton (poprzednio 632 tys. ton),

pomidory – 230 tys. ton (poprzednio 260 tys. ton),

ogórki – 240 tys. ton (poprzednio 259 tys. ton),

pozostałe – 750 tys. ton (poprzednio 870 tys. ton).

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE