Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Więcej za buraki ćwikłowe?

2017-09-15 10:00

Buraki ćwikłowe należą do tych warzyw, których ceny są dość odporne na zmiany i potrafią przez długie okresy pozostawać na stabilnym poziomie. Ale nawet i one zmienią się pod wpływem niektórych czynników.

Jednym z nich może być pogoda. A w tym roku jest ona mocno niekorzystna dla rolników. W lecie mięliśmy ulewy i gradobicia na północy kraju oraz suszę na południu. We wrześniu zrobiło się zimno i deszczowo, a to przecież czas zbiorów. Jeśli niekorzystna pogoda utrzyma się dłużej, to niewątpliwie odbije się to na plonach buraków, a konsekwencji na zbiorach, jakości, więc tez i na cenach.

I może się okazać, że odpowiedź na pytanie ze wstępu do niniejszego tekstu będzie pozytywna. Buraki we wrześniu i październiku mogą zdrożeć. Zwłaszcza gdyby jeszcze popyt się poprawił, bo z tym na razie jest średnio.

Tak jak i z cenami, co widać na wykresie powyżej. Chociaż z drugiej strony należy zauważyć, że obecne ceny sprzedażowe buraków mytych, które w dużym hurcie są na poziomie 0,40 – 0,60 zł/kg, zależnie od rejonu kraju i jakości, to i tak nieźle, biorąc pod uwagę fakt, że w tym sezonie wszystkie korzeniowe są tanie. Obecna średnia cena 0,50 zł/kg jest porównywalna z cena marchwi, a pamiętajmy też, iż rok temu wynosiła ona dla buraków 0,43 zł/kg.

Na wykresie widać, że w okresie zbiorów możliwe są nawet znacznie wyższe ceny – jak w latach 2013 i 2015 (średnie odpowiednio 0,73 zł/kg i 0,88 zł/kg). Ale wtedy problemy spowodowane przez niekorzystne warunki agrometeorologiczne były znacznie większe niż obecnie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE